top of page
tuscany-1341536_960_720.jpg

TOSKÁNSKO


Půvabná toskánská krajina je jednou z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších
 lokalit v celé Evropě. Nabízí nevšední zážitky nadšeným turistům, milovníkům
 historie a umění, gurmánům, vinařům i těm nejnáročnějším cestovatelům
 milujícím luxus. Toskánsko je zkrátka výjimečný kraj pro skutečné požitkáře. Vždyť právě
v tomto kraji se narodili takoví velikáni jako Leonardo da Vinci, Giovanni Boccaccio,
Dante Alighieri, Francesco Petrarca nebo Michelangelo Buonarroti.

 
Vychutnejte si autentickou atmosféru zdejšího venkova, obdivujte s námi méně
známá místa, užívejte si gurmánské zážitky i ta nejlepší toskánská vína. Nechte se
ohromit historií tohoto místa a vychutnejte si La Dolce Vita.

FSCN3188.JPG

EXKLUZIVNÍ ZÁJEZDY, ZÁŽITKY A EVENTY NA MÍRU PRO NÁROČNÉ KLIENTY

DOVOLTE NÁM SPLNIT I TA NEJTAJNĚJŠÍ PŘÁNÍ. KONTAKTUJTE NÁS

DSC01086.JPG

TOSKÁNSKO, FASCINUJÍCÍ HISTORIE

Již v 8.stol.př.n.l. od Alp až po Tiberu starobylá civilizace Etrusků lovila v místních lesích kance, pěstovala víno a olivovníky. Brzy však bylo toto území ovládnuto Římany. Ti stavěli silnice, akvadukty a v neposlední řadě zakládali města tak zvučných jmen jako je např. Pisa, Lucca, Siena a Florencie. Svoji moc ztratila římská říše až na počátku středověku.
Území v té době ovládají Gótové, Byzantinci a nakonec i Langobardi. A tak se v roce 800 pod vládou franckého krále Karla Velikého stává město Lucca hlavním městem Toskánského vévodství. Budují se velká obchodní impéria, banky i námořní flotily. Toskánsko kraluje celé Evropě a nemá  ve své moci a významu žádného konkurenta.
Mezi nejvýznačnějšími městy panují neustálé boje o moc a rivalita. Zastaví ji až hrůzostrašná epidemie dýmějového moru v roce 1348. O život přichází téměř polovina obyvatel Toskánského vévodství a tato skutečnost navždy ovlivní i prosperitu slavných měst. Vládu přebírá Florencie pod vedením slavného a mocného rodu Medici. Medici milují kromě bohatství a moci i umění.
Lorenzo Nádherný se stává mecenášem takových umělců jako jsou Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarotti nebo Sandra Botticeli. Nastává období renesence. Jedno z nejpůvabnějších uměleckých období v Toskánsku.
Jakkoli se nám zdá toto období poetické, není ! Proti hříšné vládě, renesančnímu umění, knihám i vědě vystupuje ostře cíkrev. Na hranicích končí nejen knihy a obrazy, ale i lidé. Mučeni jsou takoví velikáni jako Nicollo Macchiavelli a Galileo Galilei. Rod Medici je na krátkou dobu zbaven vlády a vzniká republika.
Po dlouhých bojích je Medicejským Toskánské vévodství přiděleno dědičně. Píše se rok 1530.Moc zůstává v rukou Medici až do roku 1737, kdy rod vymírá. Vládu přebírá habsburský František Lotrinský a později území dobývá Napoleon. Po řadě povstání a revolucí vzniká v roce 1865 jednotná Itálie a Florencie se stává hlavním městem  až do roku 1871, kdy ji vystřídá Řím.

Ritratto_di_Filippo_Strozzi_il_Giovane.j
medici.jpg

NÁŠ TIP

Fascinuje vás historie Toskánského vévodství stejně jako nás? Navštivte starobylé město Arezzo. Mezi římskými ruinami, středověkkými hradbami a působivou renesanční architekturou se každou první neděli v měsíci koná velmi vyjímečný trh se starožitnostmi. Přímo na Piazza San Francesco, Piazza grande Corso Italia i v okolních uličkách najdete obchůdky a stánky s neuvěřitelnými poklady. Trh je otevřený od roku 1968 a pokud zrovna nechcete nakupovat bude skutečnou pastvou pro vaše oči. Kostými římské mince, starožitný nábytek, obrazy, stříbro, šperky, knihy, lékařské nástroje a spoustu dalších věcí, to vše je k vidění. Obchodníci přijížději z celé Itálie a pravidelně ho navštěvují starožitníci z celého světa jelikož je vyhlášeným dějištěm těch nejlepších kousků.

Východ slunce nad pšeničné pole

MĚSTA, KTERÁ VZBUZUJÍ ÚCTU

florencie-_znak_edited.png

FLORENCIE

Mimořádně krásné středověkké město, kde se zastavil čas je tak trochu neprávem upozaděno před Florincií. První osídlení na území Sieny se datuje od roku 1350př.n.l. Nejstarší doloženou kulturou pak byli slavní Etruskové, kteří se podíleli na vzniku velkého Říma  a v 6.stol. př.n.l. mu paradoxně podlehli. Ve středověku se díky obchodu Siena stala jedním z nejvlivnějších a nejbohatších měst celé Evropy. Úpadek tohoto mimořádného města způsobila ve 14.stol. morová rána. Mor si vyžádal 70 tisíc životů a město bylo na dlouhý čas vylidněné. Do popředí se dostává Florencie. Ani novodobá historie nebyla pro Sienu laskavá. Za 2.světové války se díky bombardování Siena stala opět městem duchů. Snad právě pro pohnutou historii tohoto mimořádného místa město nebylo v průběhu dějin příliš modernizováno a my můžeme Sienu doposud objevovat v její středověkké kráse.

NÁŠ TIP

Siena-Stemma_edited.png

SIENA

Slavné Sienské dostihy si nenechá ujít žádný Toskánec. Konají se dvakrát do roka na náměstí Piazza del Campo a jsou znakem národní hrdosti. Jedinečnou podívanou s nebývalou atmosférou si můžete užít vždy 2.července a 16.srpna. A pozor oslavy trvají dlouho do noci.

Věděli jste, kde najdete nejstarší banku Evropy? Ano, právě v Sieně! Banka Monte de Paschi di Siena byla založena 27.února 1472 a za jejím vznikem stáli pravděpodobně Templáři. Jejím původním účelem bylo údajně poskytování úvěrů chudým a lidem v nouzi za minimální úrokovou sazbu. Banka je zároveň nejdéle soustavně operující bankou na světě a dnes má 5,3 milionů klientů. Majestátní budova si určitě zaslouží Váš obdiv.

Samozřejmně nesmíte vynechat takové skvosty jako Piazza del Campo. Náměstí vypadá jako obří mušle a od středuvěku se zde odehrávaly ty nejdůležitější věci počínaje boxerskými a býčími zápasy až po popravy. Prohlédněte si i nejkrásnější katedrálu Itálie Santa Maria Assunta. Středověkký palác Palazzo Pubblico s třetí nejvyšší věží s příznačným názvem Penězožrout. Nebo jednu z nejstarších a největších nemocnic v Evropě Santa Maria della Scala. Nejstarší hospic byl v provozu od 9.stol. do 90.let minulého století. Dnes je tato budova muzejním klenotem.


 

NÁŠ TIP

356px-Flag_of_Duchy_of_Lucca_new_edited.

LUCCA

Lucca je další toskánskou perlou. Na místě poměrně maličkatého městečka původně sídlila etruská osada vystavěná v bažinách. Odtud také město nese svůj název, neboť Luc znamená v etruském jazyce bažna nebo močál. Později se Lucca stala římskou kolonií a vroce 56 př.n.l. tu Ceasar uzavřel první slavný římský triumvirát s obdivovaným vojevůdcem Pompelem a velmi bohatým obchodníkem Crassem. Po pádu Římské říše vbylo město dobyto Langobardy a stalo se hlavním městeme Toskánského vévodství. Díky obchodu s hedvábím se brzy Lucca stala jedním z nejbohatších a nejmocnějších evropských měst středověku. Na počátku 14.stol. se město dostává pod nadvládu Pisy. Přechází do správy Jana Lucemburského, po té ji spravuje sám Karel IV. a znovu ji dává nezávislost. Ta městu vydrží až do roku 1805, kdy Luccu dobývá Napoleon a věnuje ji své sestře Elise.

Ve městě najdete mnoho zajímavých muzeí.  Nahlédněte do dávných dob tohoto neobyčejného města, obdivujte umění toskánských velikánů, nebo nahlédněte pod pokličku té nejtajnější historie tohoto města. Zajímavé archeologické nálezy z dob Etrusků a Římanů  najdete ve vile Guinigi. Dnes je z vily muzeum a obdivovat tu můžete i velikou sbírku děl toskánských umělců. V muzeu Le Macchine di Leonardo si prohlédněte tajemné vynálezy tohoto věhlasného umělze a vynálzce. Unikátní výstavu tajemných tvorů, mýt a legend středověkké historie najdete  ve speciálním muzeu Collezione De Benedettis. A pokud jste se málo báli, nahlédněte pod pokličku staré psychiatrické léčebny Ex Ospedale Psichiatrico di Maggiano.

Určitě se podívejte i pod pokličku místních hrnců a kastrolů.  Lucca se pyšní několika Michelinskými restauracemi. Tu nejpůvabnější najdete přímo v centru historického města. Ristorante Giglio snoubí tradiční toskánskou kuchyni se sezónními surovinami a působivým interiérem. Nechcete li laťku místní gastronomie položit tak vysoko, vyzkoušejte třeba Antica Locanda di Sesto nebo Antica Macelleria  e Ciberia Pucci. A nebo si večeři uvařte sami a vyzkoušejte jednu z místních, velmi kvalitních cooking class přímo v centru města.

Za úvahu stojí i některá z historických vil v okolí Luccy. Jednou z nejkrásnějších vil je Villa Grabau s překrásnou botanickou zahradou a bohatou sbírkou citronovníků v terakotových květináčích z roku 1640.

Z Luccy se můžete vypravit na jednodenní lodní výlet do známého Cinque Terre. Pět malebných vesniček vystavěných na skalnatých útesech jako barevné korálky nabízí úchvatné výhledy, romantické procházky a báječnou italskou gastronomii. 

Podle legendy město založili řečtí uprchlíci po trojské válce ve 13.stol.př.n.l. Za dob starého Říma bylo přístavním městem, pořádalo výpravy proti Byzantincům a čelilo nájezdům Saracenů. Statut námořního města vydržel Pise díky její poloze až do 11.stol., kdy se stává jednou ze čtyř námořních republik v Itálii. Pisa je však vyjímečná. Lodě ve středověku mohou bezpečně kotvit uvnitř hradeb a město jim nabízí svoji ochranu. Pisané bohatnou. Věnují se obchodu, umění a stavitelství. Dokonce mají pod správou Korsiku a Sardinii. Nic však netrvá věčně. Řeka Arno, po které lodě přijíždějí je nenávratně zanesena bahnem a přístup k moři je Pisanům na dlouhou dobu odepřen. Pohádkové město a impérium rázem přichází i svoji moc. Koncem 13.stol. je město poraženo Janovany a pod vládou rodu Medici jie spravuje Florencie. V součastné době je Pisa univerzitním městem. Na třech vyhlášených univerzitách působili slavní vědci lékaři jako například Galileo Galilei. Dnes tvoří studenti těchto univerzit téměř polovinu obyvatel tohoto starobylého města.

Pisa-Stemma_edited.png

PISA

Náměstí zázraků Piazza dei Miracoli nemůžete vynechat. Že je to ohrané a najdete to v každém průvodci? To ano, ale stavby na náměstí působí tak  tak křehce, jako by byly vyfoukané ze skla a zcela určitě se vám i přes množství turistů zastaví dech. No a kdo by ododlal a nevystál si frontu na slavnou šikmou věž? 56 metrů vysokou impozantní dámu začali z mramoru stavět u v roce 1173 a už po stavbě tří pater se začala díky měkkému podloží naklánět. Zajímavé však je, že na opačnou stranu než se kloní dnes. Stavitelé se samozřejmě snažili svoji chybu napravit a opticky věž vyrovnat vkládáním lichoběžníkových kamenů. A tak dnes pro změnu zvonice naklání svoji hlavu na druhou stranu. Máte odvahu vylézt až nahoru?

Architektonicky vyjímečný židovský hřbitov Cimitero Ebraico vedle Piazza dei Miracoli stojí za návštěvu. Původ dnešního hřbitova sahá až do roku 1674 a byl vystavěn na původních židovských hřbitovech, což je dodnes patrné. Je obrazem čtyřech století židovského osídlení v Pise včetně židovských obětí v době nacismu.

Vychutnejte si moc a slávu slavného rytířského řádu z Pisy. Navštivte Rytířské náměstí Piazza dei Cavalieri. Před průčelím paláce Carovana, který sloužil rytířskému řádu sv. Štěpána na vás bude majestátně shlížet socha jeho zakladatele Cosima i. Medicejského.

Před 20ti lety bylo na okraji Pisy objeveno velké množství v bahně zakonzervovaných římských, asi 2000 let starých lodí s artefakty. Objev, ketrý nenajdete nikde jinde na světě. Prohlédnout si je můžete na místě starověkké loděnice Cantiere delle Navi Romane.

DSC00694.JPG
DSC01061.JPG
DSC00889.JPG
DSC00948.JPG

DO TOSKÁNSKA V KAŽDÉM ROČNÍM OBDOBÍ

Zařadit Toskánsko do prázdninových destinací by bylo obrovskou chybou. Ba naopak ! Skuteční znalci Toskánska nepreferují léto. Rozhodně má tento kraj kouzlo v každém ročním období a o tom, že má co nabídnout není pochyb.
JARO
Jaro je doslova rájem pro fotografy a milovníky toskánské krajiny. Zelená pole a vinice, rudé vlčí máky a paprsky slunce vytváří takovou atmosféru krajiny, která byla malovaná štětcem renesančních umělců. Jaro v Toskánsku ale není jen o přírodě. Navštívit můžete třeba slavné velikonoční slavnosti Scoppio del Carro ve Florencii nebo březnové oslavy lanýžů v nedalekém Certaldu.
LÉTO
Léto je pro Toskánsko hlavní sezónou. Užijte si koupání i historické památky. Ale to není všechno. Podnikat můžete výlety do okolí i na méně známá místa. Objevovat můžete ruiny starého hradu, vodopády, středověké lázně i etruská pohřebiště. Projeďte se na koni mezi vinicemi. Naučte se vařit toskánské speciality. Večer si zajděte do privátního letního kina na hradě. V červnu si vychutnejte středověkou večeři s panem Boccacciem v ulicích města Certaldo a v červenci sledujte fantastické večerní představení pouličních umělců Mercantia.
PODZIM

Podzim v Toskánsku je jako stvořený pro milovníky gurmánských zážitků, znalce vína a obdivovatele historie. Příznivé klina zdejší krajiny přímo vybízí k návštěvám památek, slavných měst i galerií, které v tuto roční dobu nejsou okupovány turisty. Zdejší vinobranní jsou jedny z nejkrásnějších v celé Itálii a vína místních vinic jsou excelentní. Podzim je v neposlední řadě časem lanýžů . Od září do listopadu se v oblasti konají mnohé aukce, kulinářské akce i veletrhy na oslavu lanýžů.

ZIMA

Že v zimě nemá Toskánsko co nabídnou? Omyl! Faktem je, že se nebudete v Toskánsku prodírat davem turistů, a určitě nebudete litovat, pokud navštívíte toto místo právě v zimě. Počasí je tu v toto roční období velmi mírné a tak potěší hlavně milovníky historie a umění. Ale nejen to! Užijte si ty pravé toskánské vánoce s netradiční výzdobou. Navštivte Florencii a vychutnejte si adventní trhy nebo setkání s ježíškem Babbo Natale ve vánoční vesničce. Prohánějte se na bruslích v historickém centru Florencie nebo si vychutnejte typické vánoční sladkosti plné koření, mandlí a pomerančové kůry. Vychutnejte si v naší vile tradiční vánoční večeři a 6.prosince rozdá dárky Vašim dětem hodná čarodějnice Befana. Prožijte ty pravé toskánské vánoce.

DSC00866.JPG

           NÁŠ TIP          

V létě můžete navštívit slavné koňské dostihy Palio v Sieně. Na své si přijdou nejen milovníci koní, ale i obdivovatelé módy a klobouků. Atmosféra Vás doslova pohltí.

V říjnu se v Certaldu koná festival na oslavu toskánské kuchyně. Od brzských ranních hodin až dlouho do noci můžete ochutnávat a nakupovat ty nejvybranější lahůdky. Je to skutečný kulinářský zážitek !!!

V listopadu se v San Miniato koná 4 denní festival na oslavu bílých lanýžů. Ochutnat můžete báječné recepty nebo pozorovat vyhlášenou aukci .

Východ slunce nad pšeničné pole

TOSKÁNSKÝ VENKOV

KLIKATÉ CESTIČKY VINOUCÍ SE KOLEM VINIC, KAMENNÁ MĚSTEČKA NA KOPCÍCH, VYSOKÉ CYPŘIŠE, STALETÉ DUBY, NEKONEČNÉ LÁNY POLÍ, STŘEDOVĚKÉ HRADY, VůNĚ DOMÁCÍ KUCHYNĚ A LASKAVÁ NÁRUČ MÍSTNÍCH LIDÍ. TOSKÁNSKÝ VENKOV VÁS JEN TAK NEPUSTÍ! NAJDE SI MÍSTO VE VAŠEM SRDCI A CO VÍC, BUDETE SE VRACET !!!

Co je tedy na Toskánském venkovu tak vyjímečné?

NIKDY NEBUDETE MÍT DOST. NENÍ TO JEN PRÁZDNINOVÁ DESTINACE
Na jaře nekonečné lány polí a zelené vinice. V létě hřejivé paprsky Slunce a ta nejbáječnější zmrzlina na světě. Na podzim lanýže a temně rudé hrozny. A v zimě? Ty nejkrásnější Vánoce, které jste kdy zažili.

HISTORIE NA VÁS DÝCHNE NA KAŽDÉM KROKU
Máte výčitky svědomí, že jste nenavštívili všechna známá města a památky? Omyl! Toskánský venkov je plný  historie středověku a renesance. Přesvědčíte se o tom na každém kroku. Objevujte ta nejmenší městečka a vesnice. Navštěvujte stará vinařství. Zapadlé cukrárny a zmrzlinárny, které se dědí z generace na generaci. Venkovské usedlosti, agrofarmy i středověkké hrady. Kam jen pohlédnete, všude najdete fascinující kousek starých časů.

MÍSTNÍ ZPůSOB ŽIVOTA A MENTALITA ZDEJŠÍCH LIDÍ VÁM NEDÁ SPÁT
Budete chtít být jako oni. Zapomeňte na čas. Nalaďte na sladký La dolce Vita. Máte itinerář plný zvučných jmen a přesné trasy? Nechte to být. Prostě objevujte, ochutnávejte, zastavujte se na místech, která nenajdete v žádných průvodcích ani na internetových stránkách a hlavně! Seznamujte se s místními starousedlíky. Nabídnou Vám takové zážitky, že na ně budete vzpomínat do konce života.

NAD KOUZELNÝMI POHLEDY DO ZDEJŚÍ KRAJINY SE VÁM ROZBUŚÍ SRDCE
Toskánská krajina je oblíbeným místem fotografů i malířů celého světa. Dopřejte si dostatek času na pohled do zdejší krajiny. Projíždějte vinicemi i poli. Kamennými cestičkami. Užívejte si pohledů do krajiny z místních kopců. Přivstaňte si brzy ráno a sledujte opar nad krajinou a večer sledujte západ Slunce se sklenkou v ruce. Co víc si přát?

 

landscape-2678053_960_720.jpg
DSC00992.JPG
DSC01009.JPG
DSC01003.JPG
DSC00856.JPG

KULINÁŘSKÉ POKLADY TOSKÁNSKA

OCHUTNEJTE TRADIČNÍ TOSKÁNSKOU KUCHYNI I LOKÁLNÍ SUROVINY. NECHTE SE INSPIROVAT PůVODNÍMI RECEPTY. DEGUSTUJTE VÍNO OD TĚCH NEJLEPŠÍCH VINAŘů A VYCHUTNEJTE SI TU PRAVOU GURMÁNSKOU VEČEŘI. VYZKOUŠEJTE SI NA VLASTNÍ KůŽI ITALSKÝ LA DOLCE VITA.

Toskánská kuchyně skrývá mnoho pokladů a není to jen pizza nebo nepřeberné množství těstovin. Doslova na každém kroku se můžete oddávat dokonalému gastronomickému zážitku. Na ulici, v cukrárně, rodinné restauraci nebo v luxusních podnicích. Většina receptů má staletou historii a dědí se z generace na generaci. Ochutnávejte a užívejte.

FETTUNNA Toskánci milují svůj chléb, olivový olej a tradiční bruschettu, kterou místní nazývají fettunta. Objednejte si ji jako předkrm a pochutnáte si na plátku čerstvě osmaženého toskánského chleba potřeného bohatou dávkou česneku, zeleného olivového oleje a posypaného špetkou soli. Pokud si myslíte, že objednat bruschettu je tak snadné, jste na omylu. Kromě nám dobře známého receptu s rajčaty najdete i mnoho dalších variant, které rozhodně stojí za úvahu. Dejte si třeba tu s vyhlášenou játrovou paštikou, květákem a pecorinem, tapenádou z černých oliv, s mořskými plody nebo s ragú z divočáka.

CASTAGNACCIO Milujete pečené kaštany? Ochutnejte klasický podzimní koláč z kaštanů, burských oříšků a rozinek.Vršek je posypaný rozmarýnem. Věřte, že málokdo z místních odolá.

LAMPREDOTTO  Že se bojíte ochutnat? Odprostěte se od původu této delikatesy, vystojte dlouhou frontu u některého ze stánků a pustťe se směle do toho. jedno z nejoblíbenějších pouličních jídel Toskánska se vyrábí z kravského žaludku. Do ruky dostanete grilované panini namočené ve vývaru s lampredottem a zeleninovou omáčkou salsou verde.

FIORRI DI ZUCCA FRITI Tak tomuhle neodoláte! Smažené cuketové květy jsou nejen dokonalým letním obědem, ale je to prostě sexy jídlo. Žluté kvítky obalené v křehkém průsvitném těstíčku jsou plněné mozzarellou a ančovičkami.

CANTUCCINI Připadají Vám obyčejné? Jenže v jednoduchosti je síla. Velmi tvrdé a křupavé kousky sucharů jsou upečeny z mandlové mouky. Ty tradiční v sobě mají ještě kousky čerstvých mandlí. Dnes existuje ještě několik dalších variant. Určitě ochutnejte ty s pistáciemi. A nezapomeňte ke Cantuccini neodmyslitelně patří sklenka dezertního slámového vína Vino Santo.

DSC00652.JPG
DSC02739.JPG

NÁŠ TIP PRO VŠECHNY NADŠENÉ GURMÁNY

COOKING CLASS ve všech průvodcích určitě najdete nepřeberné množství kontantů na kuchařské lekce. Pokud se rozhodnete trochu proniknout do tajů toskánské kuchyně, určitě nevybírejte velká studia hvězdných jmen. Opravdu autentický zážitek z vaření prožijete v kuchyních místních domácností, které často nabízejí stejnou službu. Zkrátka neváhejte a přijmněte pozvání do jedné z místních rodin na večeři. Budete odcházet nejen s plným žaludkem, ale i plní dojmů.

NÁVŠTĚVA AGROFARMY na své cestě po Toskánsku určitě budete míjet mnoho agrofarem. Od těch obyčejných až po staleté usedlosti. Ať už si vyberete kteroukoli, spojuje je jediné. Báječné lokální produkty a rodinná pohostinost. Jednu z nejkrásnějších usedlostí TENUTA FILIPPI najdete v Sassettě. Dokonalý gurmánksý zážitek na dokonalém místě.

TRUFFLE HUNTING zahrajte si na lovce lanýžů. Tentokrát si budete muset přivstat, ale stojí to za to !  Se zkušeným lovcem lanýžů a jeho psem se vydejte hledat černé zlato. Odměnou si odvezete několik dokonalých receptů a ochutnáte dokonalá jídla připravená z lanýžů.

LA DOLCE VITA užijte si sladké nicnedělání, stejně jako to dělají Italové. Dopoledne se usaďte venku v jedné z místních malebných restaurací a pozorujte cvrkot kolem sebe. Nezapomeňte si k tomu objednat láhev vychlazeného prosecca a rozmazlete se i uzeninami a olivami. Není to paráda?

GELATO zmrzlinu nemůžete vynechat. Doslova mistrovské dílo v podobě nadýchané zmrzliny najdete v uctívané florencijské gelaterii Marco Ottaviano Gelato Gourmet. Vyzkoušejte třeba krémovou s ricottou a fíky, nebo jahodovou s prossecem. Vyhlášenou gelaterii, která se pyšní titulem nejlepší zmrzlinárna světa najdete ve městečku San Gimignano.

bottom of page