Starodávné Kjóto se mi navždy vrylo do srdce. Když jsem poprvé vyšla z nádraží , byla jsem zklamaná. Betonové konstrukce, moderní architektura, obrovská nákupní centra. Nikde ani náznak japonské historie.
Samozřejmě, že i Kjóto se snaží držet krok s moderními japonskými městy. I přesto si dokázalo zachovat svoji tradiční krásu. Pokud budete dostatečně trpělivý, ta pravá atmosféra malebných uliček , věčně zelených zahrad a vůně chrámových kadidel na sebe nenechá dlouho čekat.
Kjóto, jako bývalé hlavní město je tou nejlepší ochutnávkou starých časů. Město si mimo jiné pyšní císařskými paláci, , dvěma šogúnskými hrady, 1 600 chrámy a 400 šintoistickými svatyněmi.Většina z nich je významná nebo něčím vyjímečná a zaslouží si obdiv, úctu a pokoru. Není v silách smrtelníka popsat každou z nich. Až se jednou já znovu vrátím do Kjóta, určitě znovu ráda navštívím tyhle místa...
Sumyija Motenaši
V muzeu umění a kultury ve staré čtvrti snadno popustíte uzdu své fantazii.V jediné dochované síni se kdysi konaly slavné bankety a oslavy navštěvované nespočtem gejš se slavnými jmény. Pohádková místnost je zdobena v samurajském stylu. Jak to asi chodilo ve "starém kjótském plovoucím světě?"
Císařský palác
Palác nechal postavit císař KAMINU v roce 794. Velkolepý palác je postaven na krásném místě, plném zelených borovic. Prostory paláce jsou dnes prázdné, ale duch starých časů se z nich rozhodně nevytratil. Úžasné místo na fotografování.
Hrad Nidžó
Okázalý hrad byl postaven v roce 1653 a sídlil v něm při svých návštěvách šogún TOKUGAWA LEJASU. Velkorysá stavba s padacím mostem měla zahanbit zchudlý císařský dvůr a ukázat lidu, že skutečnou moc drží pevně ve svých rukách samurajové. Raritou hradu jsou hlasitě skřípající "slavičí podlahy." Prostředek proti nezvaným nindžům.V prostorách hradu můžete obdivovat nádherné pozlacené reprodukce maleb školy KANÓ.
Teramachi
Čtvrť obklopená řadou chrámů a svatyní je vyjímečná i svými starožitnými a řemeslnými obchůdky. Za zvážení tu stojí nákup pověstných japonských nožů, kaligrafických předmětů, kimon, porcelánu, masek nebo kadidel. A nebo se jen tak dívejte. I to stojí za to.
Kinkakudži
Slavný zlatý pavilon je pokrtytý pláty zlata z venku i zevnitř. Posedlý jeho stavbou byl šogún AŠIKAGA JOŠIMICU. Toužil postavit stavbu, která bude hodna nebeského ráje Buddhů. Opak se stal pravdou. Přílišná okázalost pavilonu překypuje extrémní světskou hojností a proto stavba působí ve výsledku tak nějak uměle. I přesto se zlaté budově, která se odráží ve vodách jezera nedá odepřít její kouzelný půvab.