top of page

JIŽNÍ AFRIKA

Dechberoucí scenérie. Smaragdově zelené kopce, divoké pláže, mohutné hory, rozlehlé národní parky, nehostinné pouště, města překypující bohatstvím, nekonečné vinice i slamy. To vše je Jižní Afrika. Svět v jedné zemi.

MOMENTÁLNĚ NEPLÁNUJEME ŽÁDNOU VÝPRAVU DO JIŽNÍ AFRIKY. V PŘÍPADĚ VAŠEHO ZÁJMU VÁM RÁDI PŘIPRAVÍME CESTU NA MÍRU. NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA JIŽNÍ AFRIKY

DSC00488.JPG

KAPSKÉ MĚSTO

Majestátní město tyčící se mezi dvěma oceány  pod impozantní Stolovou horou má bezesporu působivou atmosféru. Je jedno, jaký druh dopravy zvolíte. Můžete jet autem, připlout lodí nebo přiletět letadlem. První pohled na město Vám doslova vezme dech.

Prý je jedním z nejkrásnějších a nejnebezpečnějších měst světa. Na první pohled nezbývá nic jiného než souhlasit. 

"Mama town" , jak místní přezdívají Kapskému městu, je plné překvapení. Těch příjemných. I těch, která možná přinesou noční můry. Záleží jen na Vás, kterou stranu Mama town chcete vidět.

První zmínka o Kapském městěje známá z pera Batolomea Diase v roce 1488. Ten tu však dlouho nepobyl. Lákaly ho vody Indie a Východní Afriky. Po portugalcích pokračovali v osídlení i holanďané, nizozemci a britové.

Dnes je Kapské město přehlídkou kultury a národů celého světa.

DSC09257.JPG

KAM SI ZAJÍT?

DSC00492.JPG

WALL STREET a VIKTORIÁNSKÁ KATEDRÁLA SV.JIŘÍ

Projděte se působivou třídou se vzrostlými palmami, obdivujte rezidenční čtvrť, domy, obchody i restaurace. Na konci této třídy najdete starou, viktoriánskou katedrálu sv.Jiří. Věnujte jí trochu pozornosti. Je totiž jediným náboženským stánkem v Jihoafrické republice, který byl v době apartheidu otevřený příslušníkům všech ras i národností.

GREEN MARKET SQUARE

Jednoduché stánky pod platany mají tu pravou jihoafrickou náladu a jsou lákadlem pro turisty. Tady nakoupíte všechno, co  Vám později bude připomínat Afriku. Jděte se tam podívat, i když nemáte v plánu nakupovat suvenýry. Prohlédnout si můžete masky, kůže, korálky, sošky a v neposlední řadě prodavače. Je to skutečně pestrobarevná podívaná.

MALAJSKÁ ČTVRŤ

Ve staré čtvrti Kapského města najdete kontorverzní malajskou čtvrť. Žijí tu potomci vyhlášených malajských obchodníků, muslimská i indická menšina. Barevné domky, na sebe poskládané jako korálky, jsou lemovány bílými okenicemi a zábradlím. Tak trochu jiná část města určitě stojí za pozornost. Nakoupíte tu žádané koření z celého světa.

PŘÍSTAV KAPSKÉHO MĚSTA

Jeden z nejkrásnějších přístavů, které jsem kdy viděla. Tmavě modré vody moře omývají působivé modrobílé budovy ve viktoriánském stylu. Třešničkou je promenáda s několika stolky a bílými deštníčky. Určitě navštivte tamnější zastřešený food market. U tématicky vyzdobených stánků si můžete vychutnat kuchyni celého světa. Na velké ploše najdete nejoblíbenější pochoutky Afriky, Asie, Evropy i Ameriky. Chybět nebudou ani vybraná vína starého i nového světa nebo nejroztodivnější varianty oblíbeného Ginu. Ochutnejte sušené maso, ústřice, steaky z exotických zvířat nebo úžasnou čokoládu. Vsadím se, že nebudete chtít odejít.

DSC00129.JPG

SLUMY A CHUDOBA KAPSKÉHO MĚSTA

Chcete vidět slumy? Ptá se nás naše průvodkyně. Můžeme okolo projet autem. Zní to jako na safari. Projít se po slumech pěšky je šílenství. Přesto nemůžu jinak a volím tuhle variantu. Zatímco v rezidenční čtvrti jsem se cítila bezpečně, tady jde každá legrace stranou. Přestože sebou nemám nic, co by jen zdánlivě mohlo připomínat nějakou cenost, mám strach. Ani zdánlivě to nepřipomíná chudinské čtvrti v Tanzánii, Indii, Kolumbii nebo Keni. V temných očích místních lidí nečtu jen lítost a hlad. Je v nich zloba a vztek. Křivda apartheidu, která se snad dědí z generace na generaci. Cítím, že potomci válečného kmene Zulu by mi rádi ukázali utrpení, kterým museli prožít jejich předci. Brodím se blátem, jak nejrychleji to jde a snažím se nekoukat nalevo ani napravo. Najednou mám pocit, že tady jde o život.

Jihovýchodně od centra Kapského města žije většina z 3milionů obyvatel. V dobách apartheidu bylo toto místo určeno výhradně černým obyvatelům. Ani dnes to není jinak. Černošské ghetto. Všude okolo jsou slumy. Boudy stlučené z plechů, prken a vůbec všeho, co se dalo najít v okolí. Jsou jich tu stovky a žijí v nich skuteční lidé. Jednoduché obchody s prázdnými regály jsou zamřížované. Některé z nich prodávají potraviny jen malým okénkem. Všude kolem je hlad, bída, smrad a odpadky. Tihle lidé si svůj život nevybrali. Ti se tu narodili a také tu zemřou.

Nejsou to mé první slumy, ale tady mě jejich život tak  nějak víc bere za srdce. Je tu příliš znatelný kontrast mezi chudobou a luxusem. který je za vysokou betonovou zdí. Jsem zbabělec. Utíkám pryč.

DSC00103.JPG
DSC09733_edited.jpg

MYS DOBRÉ NADĚJE

Opěvovaný mys je nejjihozápadnějším místem Afriky. Stát na tomhle místě jsem toužila celý svůj život. Pro mě až mystické místo má svůj nezaměnitelný půvab. Nízké porosty a keříky na pobřeží, tmavé kameny, které omývají vlny oceánu, racci létající po obloze a skaliska tyčící se hrdě z moře. Celý dojem mi tak trochu kazí veliká dřevění cedule okupovaná turisty všech národností. Každý se chce vyfotit u Mysu Dobré naděje.
V tu chvíli jsem netušila, že kousek opodál existuje daleko krásnější místo. Magická přitažlivost tohoto kousku země se ale mysu rozhodně nedá odepřít.

Fascinována tímto okamžikem jsme si nestačila všimnout, že podél moře pobíhá několik paviánů. Né zrovna přátelští opičáci si sem chodí pro trofoje, které kradou turistům. Jídlo, sluneční býle, malé batohy nebo třeba lesklé řetízky jsou pro ně jedinečným lákadlem. Občas je velmi těžké nastoupit zpátky do autobusu.

CAPE POINT
Cape point je místo, kde se stýkají dva oceány. Indický a Atlantický. Střelkový mys má pro mě daleko atraktivnější atmosféru než Mys Dobré naděje. Trošičku je mi to líto, protože vím, jak nádherná historie se skrývá za Dobrou nadějí. Ale moje srdce nějak víc tíhne ke Cape Point. Je to tak nějak surovější místo. I tady je hodně turistů. Lanovkou můžete vyjet až na vrcholek mysu s nádherným starým majákem. Druhou variantou je vystoupat si nahoru po svých a užít si pohled na toto okouzlující místo ze všech možných stran. Jsem pro druhou variantu.

DSC09675.JPG
DSC09722_edited.jpg

JAKÁ JE VLASTNĚ PRAVDA O OBJEVENÍ MYSU DOBRÉ NADĚJE?

DSC09688.JPG

Pravděpodobně poprvé plul okolo mysu Dobré naděje slavný portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz při hledání nové obchodní cesty do Indie. Jeho koráb tu bojoval s takovou bouří a tak vzdálen od břehů, že si ho v tom hrozivém počasí nikdo z námořníků ani nepovšimnul. Bouře byla tak hrozivá a námořníkům docházelo i jídlo, že se na palubě vzbouřili a žádali Bartolomeje o návrat. S neúspěchem tak byl nucen svůj koráb obrátit na cestu domů a díky tomu si mysu povšimnul a nazval ho příhodně, Bouřlivým mysem.
Tento název později změnil portugalský král z obavy, aby námořníky nebezpečné místo neodrazovalo od cesty do Indie a pojmenoval ho právě mysem Dobré naděje.
Pravdou však je, že Bartolomeo Diaz nikdy mys neobeplul celý a tak se prvenství úspěšného obeplutí mysu připisuje Vasco de Gamovi, který se o 10 let později dostal touto cestou až do Indie.

O 12 LET POZDĚJI OD PRVNÍHO OBJEVENÍ MYSU UTONUL BARTOLOMEO DIAZ VE STEJNÝCH VODÁCH NA SVÉ DALŠÍ VÝPRAVĚ.

DSC09691.JPG

Po cestě okolo pobřeží až k mysu Dobré naděje budete míjet dřevěné, bílé kříže. Ty tu nechávali objevitelští námořníci jako orientační  body pro své lodě. Přestože, dnes jsou to jen repliky, některé z nich přímo na těch místech postavil právě Bartolomeo Diaz nebo Vasco de Gama.

DSC09670.JPG
DSC09647_edited.jpg

GARDEN ROUTE

Obvykle na dlouhých cestách usínám po pár kilometrech. 700 km dlouhá cesta táhnoucí se podél jižního pobřeží Afriky od Kapského města až do Port Elizabeth, mi nedovolila zamhouřit oči ani na chviličku.
Garden Route je totiž nejlepší ochutnávkou Jižní Afriky a oslní Vás každou zastávkou a každým pohledem z okna Vašeho vozu.

Nesčetněkrát se budete zastavovat na dechberoucích místech. Nekonečné pláže, nádherné laguny, nezkrotné moře, vlny tříštící se o skály. Ve správný čas můžete při troše štěstí spatřit na vlnách i pohrávající si delfíny nebo mohutné verlyby. Budete projíždět zelenými kopci, horskými průsmyky, hlubokými soutěskami i kolem Bohem i lidmi zapomenutých farem. Uvidíte ovčáky, kteří ženou svá stáda přes kamenité cesty. Pštrosí farmy. Gazely, které se pasou na svazích. Surfaře bojující s obrovskými vlnami. Bílé kříže na pobřeží, které tu postavili mořeplavci v dávných dobách pro svoji lepší orientaci. Jižní Afrika se Vám bude předvádět v těch nejkrásnějších barvách, připadat si budete jako v Avataru.

DSC09562.JPG
DSC09530.JPG
DSC09691.JPG

MÍSTA, KTERÁ NESMÍTE VYNECHAT

DSC00057.JPG
DSC01667.JPG

MUZEUM MOŘEPLAVECTVÍ

Na začátku cesty se Vám možná tahle zastávka bude zdát zbytečná, ale stojí vidění. Nejkrásnějším exponátem v muzeu je replika Diazovy karavely. Malá plachetnice, se kterou pluli portugalci a španělé na svých objevitelských plavbách je podobná Santa Marie Kryštofa Kolumba. Při pohledu na mohutné skály a vysoké vlny tříštící se o kameny mě velikost lodě poněkud děsí.

HOUT BAY

Překrásná zátoka s rybářskou vesničkou, která zásobuje Kapské město čerstvými rybami, určitě stojí za to, aby jste si tu smočili nohy.

CHAPMAN´S PEAK DRIVE

Nejkrásnější vyhlídková silnice světa, vysekaná do skalnatého pobřeží Vám nabídne výhled na Atlantický oceán, rezkrotné pobřeží a nespočet zátok. Na odpočívadlech odtud můžete pozorovat verlyby.

MISTY CLIFTS

Mlžný útes, má nad sebou i při krásném počasí obláček zamračeného oparu. Je nádherné to pozorovat ze břehu. Při pohledu na zpěněné vody oceánu a mlhu kolem stále více objevitelští námořníci získávají můj obdiv.

DSC01642.JPG

MOSSEL BAY

Nejlepší surfařské místo okouzlí i ty, kteří neholdují tomuto sportu. Námořníci si na tomto místě dříve schovávali zprávy do staré boty. Dnes je tu velká kovová bota, která slouží jako dopisní schránka.

OUDTSHOORN

Město s největší koncentrací pštrosů a pštrosích farem na světě. Díky pštrosům vzniká dnes v JAR nový druh kriminality. Poptávka po pštrosím peří ve světě stále stoupá a cena je vysoká. A tak zloději po nocích trhají prákům vzrostlé peří.

TSITSIKAMA

Přírodní rezervace nabízí spoustu turistických tras. Jedna z nich vede přes proslulou řeku Storm River.

CANGO CAVES

Komplex krápníkových jeskyní je jako z jiného světa. Poprvé objevil jeskyně farmář Jacobus van Zyl. Rozhodně však nebyl první, kdo vstoupil dovnitř. Lidé tu žili již v ranné době kamenné.

KNYSNA LAGOON

Laguna je zajímavě položená mezi obřími pískovcovými kameny. Projděte se po mole a při šumění moře si dejte v některé z restaurací proslulé ústřice.

NP ADDO ELEPHANT

Národní park je třešničkou na dortu Garden route. Vznikl na podporu starých a nemocných slonů. Dnes se pyšní největší koncentrací těchto zvířat v JAR. V buši národního parku se schovává i velká pětka a spousta dalších zvířat.

DSC09595.JPG
DSC00071.JPG
DSC09977.JPG

BOTANICKÁ ZAHRADA KIRSTENBOSH

Přírodní rezervace a botanická zahrada Kirstenbosh leží na úpatí Stolové hory a rozkládá se na 528 ha. Je jednou z nejkrásnějších a celosvětově nejvýznamnějších botanických zahrad a je zanesena do světového kulturního dědictví UNESCO.

Pozemky původní farmy daroval zemi roku 1902 britský podnikatel Cecil John Rhodes. Samotnou botanickou zahradu založil v roce 1913 nadšený botanik, profesor Henry Harold Welch Pearson. Splnil si tak svůj životní sen a dlouhá léta usiloval i o to, stát se jejím ředitelem. KIrstenbosh nakonec řídil pouhé tři roky. Zemřel velmi mlád na zápal plic, ve věku pouhých 46 let.

Jak moc miloval svoji zahradu, dokazuje i nápis na jeho náhrobku. "Chcete-li si na mě vzpomenout, rozhlédněte se všude kolem."

DSC09949.JPG
DSC09947.JPG

V samotné botanické zahradě se pěstuje více jak 7000 druhů rostlin výhradně domorodého původu. Některé z nich jsou velmi vzácné, ohrožené, nebo dokonce jediné svého původu.

Najdete tu překrásné protey, tolik typické pro Jihoafrickou republiku. Vzrostlé stromy kapradin, vřesovce, vzácné cykasy, pouštní rostliny Namibie a mnoho dalších. Nudit se určitě nebudete. Úchyvtná poloha zahrady a spoustu zvířat a ptáků je jen třešničkou na dortu. Budete se cítit jako v ráji.

DSC09984.JPG
DSC09950.JPG

NÁVŠTĚVA KIRSTENBOSHE URČITĚ STOJÍ ZA TO. JEDINÉ, CO BY VÁS MOHLO ODRADIT JE, ŽE DO BOTANICKÉ ZAHRADY NEEXISTUJE ŽÁDNÁ VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÁ DOPRAVA,  ALE NEVZDÁVEJTE TO.

DSC09669_edited.jpg

Když jsem poprvé uviděla Kirstenbosh, okamžitě mě napadla jediná myšlenka. Jestli někde na světě existuje země dinosaurů, tak je to právě tady. Staleté stromy, hory v pozadí, jezírka s blankytně modrou vodou, vysoké traviny a v neposlední řadě obrovské, stovky let staré kapradiny. Připadala jsem si jako v Cestě do pravěku. Chyběl tu jen šavlozubý tygr a pár těch prapodivných prehistorických zvířat, které dnes známe jen z obrázků. V tu dobu jsem netušila, že se vlastně vůbec nemýlím.

DSC09988.JPG
DSC09970.JPG

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA JE DOSLOVA RÁJEM PRO ARCHEOLOGY. OBLAST KIRSTENBOSH  JE IDEÁLNÍM NALEZIŠTĚM MEZI PŘECHODEM TRIASU A JUROU, KDY VYHYNULY NĚKTERÉ DRUHY. PRAVDĚPODOBNOST NÁLEZU VELMI DOBŘE ZACHOVANÝCH ZKAMENĚLIN JE DÍKY PODNEBÍ A MÍSTU VELIKÁ. ARCHEOLOGOVÉ TU NALÉZAJÍ STÁLE NOVÉ A NOVÉ ZKAMENĚLINY, VČETNĚ VELKÝCH DINOSAURů. NĚKTEŘÉ Z NICH JSOU STARÉ PŘES 200 MILIONů LET.

DSC00315.JPG
DSC00310.JPG

STELLENBOSCH

Stellenbosch je druhé nejstarší a podle mého názoru i nejkrásnější město Kapska. Koloniální atmosféra starých dob tu dýchá na každém kroku. Nízké bílé domky s dřevěnými okenicemi a doškovými střechami utváří nezapomenutelný ráz tohoto městečka. Je městem vína a studentů. Najdete tu na malém prostoru přes 100 vinných sklípků a několik slavných iniverzit.

Stellenbosch založil v listopadu 1679 guvernér Východoindické společnosti Simon van der Stel a v roce 1685 tu založil jednu z prvních slavných vinic Kapska. Dnes je městečko centrem produkce vína celé Jihoafrické republiky.

 STELLENBOSCH JE ČASTO PŘEZDÍVÁNO MĚSTEM DUBů. DUBY LEMUJÍ VE MĚSTĚ TÉMĚŘ KAŽDOU CESTU. PRÝ JE TU ZASADIL SIMON VAN DER STEL, ABY ZKRÁŠLIL MĚSTO. PRAVDOU VŠAK JE, ŽE Z TĚCHTO DUBů BYLY V MINULOSTI VYRÁBĚNY JEDNY Z NEJLEPŠÍCH VINÝCH SUDů.

Určitě se vydejte procházkou po starém městě. Po cestě narazíte na spoustu malebných hotýlků a restaurací s vyhlášenou jihoafrickou kuchyní. Kde jinde se trochu rozmazlit než tady? Pořádný kus steaku dostanete třeba v restauraci FAT BUTCHER nebo AT NEETINGS HOF.

Budete-li mít trochu času navštivte VILLAGE MUSEUM. I přes velký požár na počátku 18.stol., kdy padla za oběť většina staveb, včetně kostela, tu najdete čtyři zrekonstruované domy. Ten nejstarší je z roku 1709. Tady si skutečně uvědomíte, jak  těžký musel být život nejen pro původní obyvatele, ale i pro kolonizátory.

DSC00344.JPG
DSC00341.JPG

VINICE STELLENBOSCH - ZELENÉ ZLATO

V ROCE 1694 OSÍDLILO STELLENBOSCH NĚKOLIK FRANCOUZSKÝCH HUGENOTů. S SEBOU PŘIVEZLI NEJEN SVÉ RODINY, ALE I ZNALOSTI A LÁSKU K PĚSTOVÁNÍ VÍNA. A TAK TO CELÉ ZAČALO. MĚSTEČKO ANI DNES NEZTRATILO NIC Z POVĚSTNÉHO FRANCOUZSKÉHO ŠARMU VINAŘSKÝCH TRADIC.

V součastnosti je v Jihoafrické republice 102 000 ha vinic. Stellenbosch je jedním ze dvou hlavních vinařských regionů Jižní Afriky. Horká léta, chladný vítr od moře a fosilní podloží dávají těmto vínům neopakovatelný podpis, známý po celém světě.

Více jak polovina vinic je osázená bílými odrůdami, převažuje Chenin Blanc, Sauvignon Blanc a Viognier. Plná červená vína jsou bezkonkurenční. Proslavená je africká Pinotage, Shiraz,Cabernet Sauvignon a Merlot.

 DOBRÉ VÍNO POTŘEBUJE SVůJ ČAS. A PROTO PŘI NÁVŠTĚVĚ VINIC A VINNÝCH SKLEPů NESPĚCHEJTE. KAŽDÉ TAKOVÉ MÍSTO MÁ SVůJ NEZAMNĚNITELNÝ CHARAKTER A ATMOSFÉRU.  2 až 3 DNY JSOU IDEÁLNÍ VOLBOU, NEBUDETE LITOVAT.

DSC00348.JPG
DSC00360.JPG
DSC00275.JPG

VINAŘSTVÍ S NEOPAKOVATELNOU TVÁŘÍ

Navštívit některé z vinic na vinné stezce v Jihoafrické republice není totéž, jako putovat od sklípku ke sklípku na Jižní Moravě.  Každá vinařská rodina v Stellenboschi má svou specifickou tvář, každý vinař svůj vlastní otisk, který je patrný nejen v chuti vína, ale i v prostředí celého vinařství. Najdete tu velké vinařské komplexy s moderním zpracováním. Vinařství, jejichž tradice sahají až k prvním francouzským hugenotům. Malé sklípky  i pohádkové koloniální budovy. Jsem si jistá, že žádné z nich Vás nezklame.

VINAŘSTVÍ DELHEIM

Jedno z velmi významných vinařství v regionu Stellenbosch. Rodinné vinařství vyrábí s láskou vína velkého charakteru a kvality již několik desetiletí. Určitě ochutnejte prvotřídní červené víno Vera Cruz Pinotage. Až budete degustovat a sedět v kouzelném starém sklípku, podívejte se do malých oken. Na jednom z nich je spousta pavučin. Není to tím, že by majitelé byli nepořádní. Pavučiny jsou tak staré, jako samotný sklep a prý nosí vinařům štěstí po generace.

VINAŘSTVÍ GLENELLY

Na Glenelly jsem se těšila, ze všeho nejméně. Vinařství bylo postaveno v roce 2009 jako jedno z nejmodernějších na celém kontinentu.  S úctou ke generacím místních vinařů, jsem tak nějak ke Glenelly neměla důvěru. Bože, jak jsem se mýlila. Moderní budova vinařství je zasazena do místní krajiny tak, jako by tam stála od nedávna a vína jsou jedním slovem excelentní. Vinař Luke O´Cuinne a Jerome Likwa se snaží vína vyrábět tak přirozeně, jak jen je to možné. Majitelkou vinic je stará francouzská dáma, která si prý při každé návštěvě svých vinic neváhá nazout holínky a vyrazit se svými vinaři opečovávat  vinnou révu.

Uchvátila mě i nezvyklá etiketa, kterou najdete na každé láhvi z této pověstné vinice. Dáma, která sedí na nosorožci má velkolepou pointu. Silné ženy i nosorožci jsou prý v našem světě vymření.

DSC00329.JPG
DSC00297.JPG
DSC00323.JPG
DSC00331.JPG

OSTROV DUIKERS