VINAŘSTVÍ S NEOPAKOVATELNOU TVÁŘÍ
Navštívit některé z vinic na vinné stezce v Jihoafrické republice není totéž, jako putovat od sklípku ke sklípku na Jižní Moravě. Každá vinařská rodina v Stellenboschi má svou specifickou tvář, každý vinař svůj vlastní otisk, který je patrný nejen v chuti vína, ale i v prostředí celého vinařství. Najdete tu velké vinařské komplexy s moderním zpracováním. Vinařství, jejichž tradice sahají až k prvním francouzským hugenotům. Malé sklípky i pohádkové koloniální budovy. Jsem si jistá, že žádné z nich Vás nezklame.
VINAŘSTVÍ DELHEIM
Jedno z velmi významných vinařství v regionu Stellenbosch. Rodinné vinařství vyrábí s láskou vína velkého charakteru a kvality již několik desetiletí. Určitě ochutnejte prvotřídní červené víno Vera Cruz Pinotage. Až budete degustovat a sedět v kouzelném starém sklípku, podívejte se do malých oken. Na jednom z nich je spousta pavučin. Není to tím, že by majitelé byli nepořádní. Pavučiny jsou tak staré, jako samotný sklep a prý nosí vinařům štěstí po generace.
VINAŘSTVÍ GLENELLY
Na Glenelly jsem se těšila, ze všeho nejméně. Vinařství bylo postaveno v roce 2009 jako jedno z nejmodernějších na celém kontinentu. S úctou ke generacím místních vinařů, jsem tak nějak ke Glenelly neměla důvěru. Bože, jak jsem se mýlila. Moderní budova vinařství je zasazena do místní krajiny tak, jako by tam stála od nedávna a vína jsou jedním slovem excelentní. Vinař Luke O´Cuinne a Jerome Likwa se snaží vína vyrábět tak přirozeně, jak jen je to možné. Majitelkou vinic je stará francouzská dáma, která si prý při každé návštěvě svých vinic neváhá nazout holínky a vyrazit se svými vinaři opečovávat vinnou révu.
Uchvátila mě i nezvyklá etiketa, kterou najdete na každé láhvi z této pověstné vinice. Dáma, která sedí na nosorožci má velkolepou pointu. Silné ženy i nosorožci jsou prý v našem světě vymření.