CREMONA
RENESANČNÍ MĚSTO STA KOSTELů A HOUSLÍ
Lombardské město Cremona je tak trochu utajeným renesančním klenotem nedaleko Milána. Město se pyšní bohatou historií. Původní galská osada v roce 1167 vstoupila do tzv. Lombardské ligy a společně s Milánem, Benátkami a Padovou chránila svoje "dávné svobody" proti císaři Fridrichu I. Barbadossy. V roce 1334 připadla Cremona Milánu a sdílela s ním společný osud.
Město sta věží a sta kostelů, jak se často Cremoně přezdívá, byla domovem několika známých osobností. Nejznámnější z nich je cremonský rodák ANTONIO STRADIVARI, vyhlášený houslařský mistr. Ve městě žil a dlouho působil jako biskup lombardský i kardinál ŘEHOŘ XIV. Nějaký čas tu pobýval i slavný malíř CARAVAGGIO.
Dnes je poklidná Cremona městem lékařů, právníků a hudebníků. Potkáte tu jen velmi málo turistů, většinou z Itálie nebo Japonska.
ROMANTICKÁ PROCHÁZKA RENESANČNÍ CREMONOU
Cremona je krásná v každém ročním období. Nejkrásnější čas na romantiku je před západem slunce. Osvětlené renesanční památky, uzoučké uličky plné kamenných kostelíků a věží, staré university a houslařské dílny i kavárny, které se dědí z generace na generaci to vše je Cremona.
Radnice PALAZZO COMUNALE získala svou nynější terakotovou podobu v době renesance. Dnes jsou v budově uloženy čtvery nejvzácnější housle od GUARNERIHO, STRADIVARIA, od ANDREY a NICOLLY AMATIHO. Průčelí paláce je zdobeno arkádami z období gotiky,které dříve sloužilo jako ubytovna pro vojáky.
Slavná katedrála SANTA MARIA (DUOMO) je nejkrásnější dominantou centra Cremony. Každý, kdo věnuje byť jediný pohled této dámě, by se měl sklonit nad uměním stavitelů té doby. Jednoduchost románského stylu, něžná krása renesance, výjevy z rytířské poezie, vlámské tapiserie, fresky zdobené štětci slavných malířů a chórové lavice z roku 1490, to vše si zaslouží Váš obdiv a úctu. Je snad nejkrásnější katedrálou své doby.
Většina kavárniček, barů i restaurací žije původním životem ve stylu známého italského "la dolce vita". Tu nejkrásnější a nejstarší najdete na PIAZZA DEL COMUNE, přímo v atriu pod radnicí. V baru AI PORTICI se můžete usadit uvnitř v dřevem zdobených prostorách nebo u jednoho z venkovních stolků naproti katedrále a donekonečna se kochat tou starobylou kráskou.
Za úvahu stojí i místo, které jsem objevila poměrně nedávno.Lazaret pro nemocné s přilehlými budovami, kostelem a arkádovým mostem najdete na malém náměstíčku hned za archeologickým muzeem.Nemocnice sloužila v 18.stol.jako špitál pro malomocné. Díky obrovským sýpkám a skladům si snadno uděláte představu o tehdejší církevní moci.
Pokud se budete procházet postraními uličkami v historickém centru Cremony, nezapomeňte nahlížet do atrií otevřených domů. Často zůstaly ve své původní podobě, včetně malovaných fresek, starých stromů a kamenných soch.
ANTONIO STRADIVARI
ANTONIO GIACOMO STRADIVARI je nejslavnějším houslařským mistrem všech dob. Narodil se v roce 1633 právě v Cremoně.Byl představitelem významného cremonského rodu jehož původ sahal až do 12.stol. Řemeslu se vyučil u známého houslařského mistra Nicolly Amatiho.
Antonio žil se svoji ženou a dětmi v domě v ulici SAN LUCA. V době své největší slávy pak žil a pracoval v domě No.1 Piazza Roma vedle ostatních významných houslařských mistrů. Výroba houslí mu přinesla značné bohatství. Stradivari zemřel ve věku 93 let a je pochován v kostele San Domenico.
Za svůj život Antonio vyrobil cca 1100 nástrojů. Dílnu po smrti Antonia převzali jeho dva synové FRANCESCO a OMOBONO. Svého otce však přežili jen o pár let a poslední ze synů přeměnil dílnu na sklad sukna. V tu dobu Cremona neměla dostatek prostředků na odkoupení Stradivariho pozůstalosti a tak se celá sbírka včetně nářadí a šablon ocitla v soukromých rukách hraběte SALABUE. V roce 1920 sbírku odkoupil známý houslař FIORINI a před svou smrtí ji věnoval muzeu v Cremoně.
CO MOŽNÁ O ANTONIOVI NEVÍTE
Vrcholem umění Antoniho Stradivari jsou léta 1700 až 1725. Tento věk je označován za zlatý.
Mezi "velké stradivarky" patří housle Betts strad z roku 1704, Laubovy housle z roku 1705 nebo třeba Composelice-strad z roku 1710, na které hrál Váša Příhoda až do své smrti. Každý z těchto nástrojů je vytvořen géniem, má své specifické atributy a nevyčíslitelnou hodnotu.
Stradivariho nástroje se stále těší velké oblibě . Na newyorské aukci 2006 se prodaly jedny z jeho houslí za rekordní cenu 70 miliónů korun.
Největší veřejně přístupná sbírka se nachází v královském paláci v Madridu.
Přesné postupy při výrobě Stradivariho houslí zůstávají dodnes tajemstvím.
Určitě navštivte obchod LA BOTTEGA DELL ARCHETTO. Obchod otevřel v roce 1971 hudebník a mistr luku GIOVANI LUCCHI. V součastné době ho provozuje jeho dcera. Vyrábějí se tu housle a luky. Není tu třeba nakupovat.Díky neuvěřitelnému nadšení pro řemeslo Vám sama majitelka vše ochotně ukáže a ráda zodpoví všechny Vaše otázky.
MUZEA V CREMONĚ
Díky bohaté historii o muzea v Cremoně rozhodně není nouze. Tohle jsou ty nejznámnější, ale rozhodně to neznamená, že ty ostatní nestojí za pozornost.
MUZEUM ARCHEOLOGICO DI SANT LORENZO
Čekáte archeologické nálezy z dob starého Říma? Správně. To, co Vás ale zaručeně dostane do kolen jsou prostory, ve kterých jsou sbírky uloženy. Muzeum se nachází v budově starého románského kostela ze 13.stol. Ten byl postaven na dnes ještě čitelných pozůstatcích kláštera benediktských mnichů z 10.stol. a hradbách staré římské akropole z 1.stol.př.n.l. Úžasné místo pro tak úctyhodné nálezy Vám poskytne neopakovatelný zážitek.Nad nálezy z dob největší římské slávy si snadno uvědomíte, jak bohatá a mocná musela být Cremona ve své době.
MUZEUM DE VIOLINO
Pokud jste milovníky hudby a zvláště smyčcových nástrojů, tady se opravdu vyřádíte.Prohlédnout si můžete velikou sbírku houslí a dozvíte se vše o jejich výrobě a historii.Spojit prohlídku muzea můžete s některým z konzertů pořádaných ve zdejší budově.
MUZEUM CIVICO ALA PONZE
V paláci ze 16.stol. jsou vystaveny soukromé sbírky markýze Guseppe Sigismonda ala Ponze.Prohlédnout si můžete díla z 15.stol. Porcelán, sochy, galerii s díly malířů zvučných jmen, hudební místnost s více jak 60ti smyčcovými a strunými nástroji nebo slavný obraz ORLANDO od ARCIMBOLDIHO.
Chodím sem pokaždé, když jsem v Cremoně.Muzeum totiž ukrývá ještě jeden poklad.Obraz SAN FRANCESCO v MEDITACI od CARAVAGGiA. Mám k tomu obrazu zvláštní vztah.Dokážu před ním sedět na malé stoličce v tmavé místnosti i několik hodin. Jen s ním a se svými myšlenkami.
PALAZZO DI TRECCHI
Jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších renesančních paláců ve městě. Ráda obdivuji fresky na stěnách a odpočívám vzadu v zahradě, ve stínu sosen a fíkovníků.
Dnes palác hostí lékařské a veterinární kongresy a je to jedno z prvních míst, které jsem v Cremoně viděla.
ZVONICE TORAZZO
Druhá největší zvonice na světě je vysoká 112,7 metrů a začala se stavět roku 750 n.l.
Ve čtvrtém patře věže je největší orloj na světě.
Vystoupejte po točitých schodech vzhůru do oblak a máte-li odvahu vydejte se až pod střechu věže. Budete se cítit jako její stavitelé a odměnou Vám bude nádherný výhled na střechy Cremony.
Sto kostelů a sto věží, to je prý Cremona.Netvrdím, že jsem navštívila všechny, ale pár desítek jich určitě mám zmapovaných.Přestože a nebo právě proto, že nejsem vyznáním křesťan preferuji strohé kostelíky, kde se cítím tak nějak blíž Bohu.Za sebe jsem vybrala dva nejkrásnější z nich.
KOSTEL SANTA MARGHERITA
Je malý, útulný a zkrátka můj. Tady se i já občas posadím do lavice a popovídám si s Bohem.
KOSTEL SANTA MARIA MADDALENA
Jak bych ho mohla opomenout.Oprýskané fresky a surová krása tohoto místa na mě působí tak nějak opravdově.Kostel postavený v roce 1285 je otevřen jen při zvláštních příležitostech a je skutečně jedinečný. Tady ochutnáte opravdový duch starých, dobrých časů.
Když jsem uvažovala o tom, že začneme psát tenhle blog, seděla jsem zrovna s přítelem u skleničky proseca v kavárně před Duomem. Přítel mě varoval, že pokud začnu psát, tak přijdu o všechna svá zapomenutá nebo neobjevená místa, která mám tak ráda. Možná měl pravdu a já mu tenkrát slíbila, že tohle místo si nechám pro sebe. Ale přesto, pokud tu někdo bude šťastný stejně jako my, má to svůj smysl.
Tak tedy, ubytujte se v malém hotýlku s přátelskou atmosférou, v hotelu DUOMO. Možná služby nebudou perfektní, ale ze svého balkonu můžete v každou denní i noční dobu obdivovat katedrálu a večer si můžete pochutnat na domácí večeři v rodinné restauraci v přízemí. Popovídat o životě si můžete s celou rodinou, nebo se starým pánem, rodákem z Neapole, který každý večer sedí v rohu u stolu a dohlíží na chod podniku.
STARÁ LOMBARDSKÁ KUCHYNĚ
Lombardská kuchaně je specifickou kulinářskou záležitostí. Zvláště ta cremonská si zakládá na tradičních, generacemi prověřených receptech často čerpajícíh z dob renesance.
Není to typická italská gastronomie se spoustou pizzy a těstovin, jak jí známe. Opírá se o čerstvé sezónní suroviny a její kouzlo tkví v jednoduchosti.
OCHUTNEJTE
MARUBINI IN BRODO domácí ravioly plněné hovězím masem a zalité silným horkým vývarem jsou jedním z oblíbených zimních pokrmů starých časů.
RISSOTO Lomabardie je rizotem vyhlášená. Jednoduchý pokrm s krémovou konzistencí a spoustou parmazánu je dokonalou záležitostí a má několik sezóních variací. Šafrán, lanýže, mořské plody, dýně nebo třeba pomalu pečené hovězí jsou jen třešničkou na dortu.
DÝŇOVÉ KVĚTY oranžové dýňové kvítky osmažené v jednoduchém křupavém těstíčku Vás doslova ohromí.
OSSOBUCO plátek telecí kližky s morkovou kostí, často ochucený česnekem, solí a citronovou šťávou se rozpadá na jazyku. Dejte si ho s polentou.
SMAŽENÉ HOUBY obalované a do zlatova osmažené hřiby na podzim koupíte v cremonských ulicích. V papírovém kournoutku jsou dokonalou mňamkou k podzimní procházce.
TORTELINI Z CREMONY jsou jedním z nejstarších renesančních receptů. Nejsou to těstoviny jak je známe. Spíše připomínají malé škubánky plněné masem. Posypané jsou mákem a polité máslem.
NAKLÁDANÉ OVOCE kandované broskve, citrony, třešně a pomeranče s česnekem jsou typickou cremonskou specialitou podávanou k masu.
PANETTONE královna italského vánočního pečiva má kořeny právě v Lombardii. Lehká a vláčná bábovka je většinou plněna kandovaným ovocem a rozinkami. Nejlepší je s hruškami a kousky hořké čokolády.
MÉ OBLÍBENÉ RESTAURACE
HOSTERIA 700
V nenápadné budově v centru Cremony se skrývá klenot, který jsem si oblíbila ze všeho nejvíc. Otevřená kuchyně s výhradně domácími produkty, původní interiéry ze 17.stol a dokonalý výběr lokálních vín navodí tu pravou romantickou atmosféru. Jídlo je servírováno na starožitném porcelánu a ať už si vyberete cokoli, rozhodně to předčí Vaše očekávání.
CASCINA LAGO SCURO
Původní renesanční statek za městem je vyjímečné místo s velkým kouzlem. Terakotové cihly, budovy zdobené arkádami, staleté olivy to vše je Lago Scuro. Večeře servírovaná ve venkovních prostorách za svitu měsíce a svícnů nebo uvnitř u rozpálaného krbu, obojí má své kouzlo. Vybírat můžete z jednoduchých sezóních jídel připravených z místních produktů. K vynikajícímu jídlu se výborně hodí organická vína z místní farmy.
Na jaře projíždí projíždí Cremonou známý průvod veteránů MILLE MIGLIA. Závod dlouhý 1000 mil poprvé odstartoval v roce 1927 a zúčastnilo se ho 77 závodníků. Vítězové MENOCHA a MORATI potřebovali na jeho zdolání necelých 22 hodin. Trasa závodu se v průběhu let měnila. Závod každoročně startuje v Brescii, projíždí okolo Lago di Garda a Cremonou. K vidění jsou hvězdní veteráni zvučných značek jako je Ferrari, Alfa Romeo, Bugatti nebo třeba Mercedes. Závod zasazený do historických měst Itálie má nesporně svůj půvab.
Adventní čas jsem letos v Cremoně zažila poprvé. Čekala jsem bohatě zdobené domy, opulentní výzdobu vánočních stromků a všude v ulicích barevná světélka.
Z počátku jsem byla trochu zaskočená. Vchody domů byly zdobeny jen voňavým chvojím a zeleným jmelím. Na Piazza Comunale stála neveliká jedlička zdobená jen bílými světélky a všude kolem byly svíčky v barvě sněhu.
Lidé se radovali, přáli si krásné svátky a na ulicích se prodávaly smažené hřiby a pečené kaštany v papírových kornoutcích.
Tak nějak bych si představovala vánoce v dobách, kdy se tu po náměstí procházely dámy v dobách renesance se svými rytíři. Cremona opět a znovu nezklamala.