top of page

   PROVENCE-KRAJ VAN GOGHA A VLČÍHO MÁKU  

Kraj vlčích máků jsme si okamžitě zamilovaly. Od první chvíle jsme věděly, že  poznat skutečnou Provence nebude jen tak. Provence není jen o levanduli, víně a kamenných domkách. Provence je hlavně o lidech. Zahoďte cestovní průvodce a vydejte se s námi poznat tenhle kouzelný kraj se vším všudy.

ZÁJEZDY DO PROVENCE PRO MILOVNÍKY PŘÍRODY, VINAŘE, OBDIVOVATELE HISTORIE, GURMÁNY I NADŠENÉ CETOVATELE VÁM RÁDI UPRAVÍME NA MÍRU.

NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT

 

TO NEJLEPŠÍ Z PROVENCE

SAINT-RÉMY

Poklidné městečko je centrem u mělců a těší se velkému zájmu turistů. Je jedním z nejstarších měst Francie. Obdivovat tu můžete rodný dům jednoho z největších astrologů všech dob , NOSTRADAMA.
Z města vede 1,5 km dlouhá cesta lemovaná reprodukcemi obrazů VAN GOGHA, který tu byl hospitalizován v ústavu pro duševně choré a za svůj pobyt  namaloval 140 obrazů.
Na periferii najdete trosky starého římského města GLENUM s nádherně zachovalou vstupní branou.
Ze Saint Rém jsme byly tak trochu na rozpacích. Z městečka určitě dýchá umělecký charakter. Najdete tu spoustu malých i velkých galerií a obchodů s uměním.Dekadentní umění je často až za hranicí vkusu a nrazíte na něj opravdu všude.
O kouzelných imresionistech si tak můžete nechat jen zdát.

APT

Větší, turisticky oblíbené město leží na staré římské cestě a už tak trochu postrádá venkovskou atmosféru.Přesto i tady je na co se dívat.
Za zmínku stojí určitě stará radnice z níž občas vycházejí četníci podobně oblečení jako z filmu s Louis de Funésem.
Proslulé jsou MARCHÉ d APT . Na trzích kromě typicky provensálských produktů nakoupíte třeba i čerstvé lanýže.
Určitě si prohlédněte CATHEDRALE SAINT MICHEL. Katedrála z 11.století ukrývá svaté roucho a najdete tu i stopy římské civilizace.Trochu děsivě působí podzemní katakomby kláštera. Dřevěné špalkyv suterénních prostorách připomínají  černé mše za dob krále Ludvíka XIV. a nechvalně proslulé travičky a čarodějnice Voisinové. Nakonec jsme z katakomb musely utéct a nikdy jsme se zpátky dolů nevrátily.

KOZÍ SÝRY Z APTU

V postranní uličce hned vedle katedrály v Aptu kupujeme v malém krámku jedny z nejlepších sýrů, které jsme v Provence jedly.

AIX-EN-PROVENCE

Podle francouzů nejkrásnější město hned po Paříži. Město tisíce kašen, známé svými uměleckými školami a universitami.Město s úctyhodnou historií.
Nejstarší a nejkrásnější část města je CITY COMTALE a stará antická cesta GASTON DE SAPORTA se svou katedrálou. Nejnavštěvovanějším bulvárem pak slavný COURS MIRABEAU. Dlouhá alej vzrostlých platanů je dnes plná elegantních domů, luxusních butiků, drahých restaurací a pouličních umělců.
Městečko je oblíbenou turistickou atrakcí a bohužel i vstupní branou do Provance pro návštěvníky obřích zámořských lodí. Restaurace jsou často předražené,narvané k prasknutí a obsluha není zrovna přívětivá.Chcete-li zažít Aix bez senzacechtivých turistů, navštivte město na konci podzimu.
V Aptu najdete i velké informační středisko pro turisty, kde se s trochou trpělivosti dozvíte vše, co potřebujete. Občas se dočkáte i odpovědi "Dnes Vám už žádný autobus nejede. Dejte si dobrou snídani a užijte si den..."

ROUSSILLON

Okouzlí Vás nejen oblíbené městečko, ale i příroda kolem, která doslova hraje všemi barvami. Na jaře pole plná rozkvetlých vlčích máků, v létě omamně vonící levandule a na podzim vínové barvy hroznů na vinicích.
Celé přírodní scenérii dominuje stezka LES DE OCRES ROUSSILLON. Okrová skály mají barvy od světle žluté až po cihlově červenou a daly vzniknout nejedné barevné kombinaci pod štětci slavných impresionistů.
V městečku navštivte obchůdek MAISON BRÉMOND. Majitelé zde provozujé svůj podnik od roku 1830. Nakoupit tu můžete lokální produkty z lanýžů, oliv, levandule a spostu dalších dobrot.
Typicky francouzskou omeletu si můžete vychutnat na terase bistra LA TREILLE a kochat se při tom pohledem na stovky let starou vinou révu.

ATELIÉR DE CÉZAN

Jen 20 minut od centra Aix najdete v krásných zahradách ateliér de Cézane. Poslechněte si malířův příběh a nahlédněte do jeho pracovny, která zůstala v původním stavu.

Pokud jste stejně postižení jako my, navštivte hřbitov v Roussillonu. Odtud je nejkrásnější výhled na okrové skály. Kamenné hroby, často staré stovky let dávají místu zvláštní atmosféru.

GORDES A OKOLÍ

V Gordes budete zcela určitě obklopeni turisty v každém ročním období. Až budete stoupat klikatou vesničkou k městečku, pohled na Gordes Vám vezme dech.
Celé městečko je vystavěno na skalnatém útesu.Příkré uličky, nedostupné svahy, kamenné domky namačkané jeden na druhém a terakotové střechy, to vše jsou ZAPOMENUTÉ VESNICE, kde se lidé ve své době schovávali před barbary.Tyto vesnice jsou poseté po celém svahu Vaucluse. Gordes se svou keltskou minulostí je nejkrásnějším z nich.
Uprostřed malého náměstíčka stojí renesanční hrad z 11.stol. Díky nedostatku prostor sloužil i jako sklad a sýpka pro celé městečko.Později místní obyvatelé začali využívat i podzemní prostory.Některé z nich jsou dodnes přístupné.
Nejznámnější restaurace v Gordes je ta přímo na křižovatce před hradem. Proslavila se díky filmu Dobrý ročník a tomu odpovídají i její ceny.Vaří se tu z bio surovin a kromě francouzské kuchyně si tu můžete objednat i turistické menu.
Nedaleko Gordes leží slavné opatství ABBAYE DE SĚNANQUE. Ikona slavná snad z každé pohlednice je dnes velmi vytíženou památkou.Proplétat se budete mezi autobusy na uzoučké cestě směrem k opatství.Vystojíte si frontu na prohlídku a mačkat se budete s japonci v místním obchůdku.Většina tamnějších mnichů je dnes asijské národnosti a tak místo podle nás trochu ztrácí svoji tvář. Až se pokocháte v Sénanque, navštivte i opatsví z našich tajných tipů a posuďte samy.

VILLAGES DES BORRIES

Trochu klidu si užijete na procházce mezi rozkvetlými loukami do VILLAGES DES BORRIES. Kamenné stavby farmářů najdete nejen ve skanzenu, ale i na okolních polích a v zahradách. Určitě příjemná procházka.

NÁŠ CUCURON

Možná to není místo slavné z turistických průvodců, ale tady jsme doma.Vesnička známá snad jen svým rybníčkem a restaurací z filmu Dobrý ročník má svůj svérázný charakter. Tady platí doslova, že Provence je hlavně o lidech.
Máme rádi její bizardní obyvatele. Našeho pana domácího v Chambress de Charlotte, který občas po ránu zapomene připravit snídani. Jeho "pařížskou" přítelkyni, která neustále tančí. Malíře Erika, který tráví dny popíjením u rybníčku a noci ve svém ateliéri v Ansouis.Natashu, napůl tahiťanku, napůl provensálku a nejlepší someliérku v okolí. Světáka Quentinka, který nám po večerech vypráví, jak těžké je chodit po střechách a hostimského v Le Cercle i s jeho krásnou paní a chlupatým psem Mistrálem.Milujeme to tu prostě celé.
A co dělat v Cucu?
Vydejte se na citadelu DONJON SAINT MICHEL, krátká procházka okolo kašny až ke zřícenině s výhledem na okolí není náročná. Po cestě můžete ochutnávat mandle nebo šťavnaté kdoule.Občas se tu v létě konají koncerty.
Podívat se můžete do místního kostelíka s přolehlým hřbitovem.Za zdí hřbitova pod velkými platany se hraje pétanque.
Skleničku nebo dvě si dejte v bistru LÉTANG u rybníčku . Kochat se můžete pohledem na jeho hladinu nebo na lidi kolem.
Nejkrásnější západy slunce jsou na vrcholku místní věže.Kulatá kamenná dáma nám nikdy nedovolí odejít, dokud nezapadne slunce.

KDE SE UBYTOVAT

Záleží jen na Vás, co od ubytování čekáte. Variant na výběr máte hned několik. Můžete si užívat luxusu a špičkové gastronomie ve VIP lokalitách. Pak jsou hotely zvučných jmen tím pravým pro Vás.
Nebo se nechat okouzlit atmosférou poklidných vesniček v některém z malých soukromých hotýlků a penzionů.
A nebo poznat Luberon se vším všudy a posedět večer pod platany se sklenkou pastisu a nechat si od místních starousedlíků vyprávět o životě.Pak zvolte některý z Masů, soukromých ubytování nebo pronájem pokoje na farmě či vinici. Chtě nechtě se alespoň na chvilku stanete součástí života jedné z provensálských rodin.
Poslední možnost v turistické sezóně je ubytovat se v některém z kempů. Je to určitě nejlevnější varianta, musíte však počítat s tím, že v letních měsících budou kempy přeplněné návštěvníky.
Ať se ubytujete kdekoli, zcela určitě budete potřebovat auto. Městská hromadná doprava funguje hlavně v létě, ale ani tehdy nemáte záruku, že se dostanete do přeplněného autobusu.V lukrativních oblastech funguje taxislužba. Počítejet s tím, že na telefon místní taxislužby se mnohdy nedovoláte, nebo Vám řidič oznámí, že třeba zrovna večeří. a tak Vám nezbývá nic jiného, než mít pevné nervy nebo se věnovat peší turistice.

POKUD CESTUJETE DO PROVENCE POPRVÉ, URČITĚ VYZKOUŠEJTE VÍCE MOŽNOSTÍ. SAMI PAK PŘIJDETE NA UBYTOVÁNÍ, KTERÉ JE VAŠEMU SRDCI NEJBLIŽŠÍ A JISTĚ BRZY OBJEVÍTE SPOUSTU NÁDHERNÝCH MÍST.

LUXUSNÍ HOTELY V PROVENCE

Za luxusní hotely v Provence utratíte nemalou sumu peněz. Nalákat Vás může nádherné prostředí, atraktivní lokalita, špičkové služby a vysoká gastronomie často oceněna několika Mischelinskými hvězdami. Potkávat tu budete boháče a japonské turisty. Většina těchto hotelů neztratila nic ze své pověstné provensálské atmosféry a vždy ochotná obsluha Vám splní doslova každé přání. Určitě budete spokojeni.

Tyhle vypadají jako z pohádky

LES BORIES v GORDES

CHATEAU DE TOURREAU v SARRIANS

CHATEAU DES ALPILLES v SAINT RÉMY

En privé

UN PATIO EN LUBERON GRAMBOIS
ubytování v malebné vesničce Asouis slibuuje klidné romantické večery i v té největší sezóně. Kamenný domek s původní kuchyní a usměvavým majitelem má neuvěřitelné charisma.Určitě oceníte báječné snídaně s křehkými croissanty, křupavými bagetkami, kozím sýrem a levandulovým medem. Mňam.
LA COMMEDIA DELL ARTE
Roussillon, jedno z míst opěvované turisty má skutečně co nabídnout. Tady budete bydlet na VIP adrese.Celému místu dominují okrové doly, kochat se můžete okolními vinicemi a na jaře i poli posetými rudě kvetoucím mákem.Penzionek nabízí stylové ubytování s přírodním bazénem a krbem.

Tajná místa

MAS DE LA TOUR
stará usedlost mezi vinicemi u Gargas Vás jistě okouzlí. Můžete obdivovat levanduli a spoustu dalších bylinek a květin v zahradách. Ochladit se v bazénu nebo si dát typicky francouzskou večeři v místní restauraci s původní pecí. Bydlení  v mas ocení ti, kteří si chtějí dopřát klid. Určitě budete potřebovat auto.
LE MAS DE ROUSSILLON
v masu nedaleko městečka se budete cítit jako doma. Přivítá Vás sama majitelka se svým buldočkem. Ubytováni budete v nádherně vybavených pokojích s peřinami z kachního peří a romantickou koupelnou. Večer si můžete vypít skleničku u bazénu v zahradě.
CHAMBRESS DE CHARLOTTE
naše nejmilejší ubytování. Ale nedejte na nás. Pan domácí žije bohémským životem a občas na snídani budete čekat. Právě proto máme pocit, že jsme v Cucuronu tak trochu doma. Každopádně je to výborné strategické místo k objevování Luberonu.

JÍDLO A VÍNO V PROVENCE

Bez přátel, křupavé bagety a vína se francouz nikdy neobejde. Navštívit Provence a přehlížet lokální gastronomii je prostě hřích.Pokud chcete, aby Vám toto místo otevřelo svou náruč, jezte a pijte jako francouz.
Pro své vlastní dobro ignorujte restaurace přeplněné turisty. Ty pravé gastronomické zážitky Vás čekají v zapadlých venkovských bistrech, na farmách a tržištích.
Pravda, některé podniky jsou malebné, jiné okolo oběda hostí party místních dělníků ve špinavých montérkách. Ale jejich menu může snadno konkurovat luxusním restauracím a porce budou tak ohromné, že srazí na kolena nejednoho jedlíka.Budete překvapeni, že u starého nálevního pultu dostanete lepší víno než v restauracích z trip advisoru. Navrch si dejte pastis a den bude dokonalý v každém ročním období.
Pokud se rozhodnete obědvat po druhé hodině, většina restaurací už bude mít pravděpodobně zavřeno. Čas oběda poznáte snadno. Okolo poledne se rychlost aut v místních serpentýnách zvyšuje na maximum.
Je devět hodin večer a sedíme s přáteli v malém bistru u rybníčka v kouzelné vesničce Cucuron. Na stole leží několik lahví vína, broušená karafa s vodou a hostinský nosí na stůl casoullette, pečené kuře, těstoviny s lanýžem a talíř se sýry. U dlouhého stolu si užíváme horký letní večer. Pod nohami mi sedí velký rezavý pes, který nemá rád turisty. Právě mi položilou svou uslintanou hlavu do klína.
Na návsi je úplné ticho. Je pátek večer a všichni se odjeli bavit do Marseille.Platany tiše šumí a zábava je v plném proudu.
A pak se ze tmy vynoří dva angličané na kolech. Muž od slunce spálený do ruda se opře o zábradlí hostince a plynulou angličtinou oznámí "Dáme si něco k jídlu." Pan hostinský se hrdě postaví do dveří a francouzsky odpoví naše oblíbené " Máme zavřeno. MC Donalds je v Avignonu, ryby a hranolky v Marseille." Poklidně se posadí k porcelánové míse s cassoulettem a začne nám nandavat na talíře.
LA PETIT MAISON DE CUCURON
V našem milém zapadákově jsme objevily jednu z nejkrásnějších Mischelinských restaurací. Je otevřená jen některé dny v týdnu a rezervace je nutná. Podnik si zachoval svůj tradiční francouzský ráz a vaří se tu výhradně z čerstvých sezónních surovin. Za úvahu stojí určitě podzimní menu na téma lanýže a lesní houby. Jíst budete u dubového stolu na starém porcelánu a vína Vás zcela určitě ohromí svoji plnou chutí.
LE BISTRO DU PARADOU
Jedna z oblíbených reastaurací našeho milého spisovatele Petera Mayla. Tady Vás čekají skutečně francouzské hody. Ochutnejte šneky s bylinkovým máslem, kohoutka na víně nebo křehké jehněčí kolínko se šťouchanými brambory. Nakonec si dejte sýrový talíř. Jeden z nejlepších v Provence.

RESTAURACE LUBERONU

LE MAS d AIGRE
Les Baux de Provence, poklidné místo na lehký oběd. Interiér restaurace je vytesaný do skály, ale určitě budete chtít obědvat na terase. Pohádkový výhled na pohoří Luberonu a okolní vesničky Vás vezme za srdce.Vyberte si některou z rybích specialit s letním salátkem a zapijte to sklenicí vychlazeného růžového vína. Nebudete litovat.
CAFÉ DU PROGRES
Menerbes, malá kavárnička s nálevním pultemn asi není tím nejkrásnějším podnikem v Provance, ale je to naše srdcovka. Nenápadný podnik pravidelně hostil Petera Mayla. Dával si tu lehký oběd, pil kávu nebo pastis a kochal se výhledem na okolí. Kdoví, třeba tu psal i své knihy. Nečekejte ohromující gastronomii. Dejte si třeba omeletu nebo cibulový koláč.Tohle místo má duši.
LES VIGNES SON JARDIN
Gargas, to je to pravé místo pro horký letní večer.Užijte si báječnou venkovskou kuchyni a zapadající slunce na terase mezi vinicemi, levandulí a stařičkými olivami.Určitě ochutnejte místní foie gras.

TRHY V PROVENCE

Těžko popsat trhy v Provence. Místní lidé je milují a zcela určitě by si bez nich nedokázali představit život. Na marché, jak se místním trhům říká, určitě brzy narazíte v některé z  vesnic a snadno propadnete jejich kouzlu. Když se budete pozorně dívat, určitě objevíte skutečné poklady.
Nakupování na farmářských trzích je společenskou událostí, kterou si žádný provensálec nenechá ujít. Nakoupit tu můžete maso, salámy i uzené šunky, šťavnaté melouny z Cavallionu, zlatě se lesknoucí olivový olej, na jazyku rozplývající kozí sýry, slaďoučké marmelády a džemy, koření všech barev včetně toho slavného provensálského, dýně nejrůznějších velikostí a tvarů nebo třeba vyhlášené mýdlo z Marseille. To vše je provoněno všudypřítomnou královnou Provence, levandulí.
Pokud se do trhů zblázníte stejně jako my, pořiďte si na Váš nákup typický košík z rákosu, jaký nosí všechny místní ženy. V poledne si určitě dejte francouzský oběd se sklenkou vína v některé z místních restaurací. Celá záležitost Vás natolik pohltí, že prostě budete nakupovat.
Nejkrásnější trhy najdete v LURMARANU, ROUSSILLONU, PERTUIS nebo třeba v ISLE-SUL-LA-SORGUE.

LOCAL CUISINE

FRANCOUZSKÉ UZENINY A TERINY jsou doslova národní posedlostí. Kromě terin a paštik, zvěřinových klobásek a salámů určitě neodoláte třeba KACHNÍMU RILLETSU , na tenké nitky natrhanému masu pečenému v drůbežím vývaru a sádle, nebo FOIE GRAS, tučným husím nebo kachním játrům podávaným třeba na křupavém chlebu.Na chvilku nemyslete na etické důvody, které by Vám moly znemožnit objednat si tuhle typicky francouzskou pochoutku a prostě ochutnejte.
TARTÉ FLAMBÉ tenoučké těsto slaného koláče s karamelizovanou cibulkou, kousky slaniny a pořádnou porcí husté smetany je tím pravým lehkým obědem. Spláchněte to sklenkou růžového a odpoledne nebude mít chybu.
SÝRY FRANCIE, neochutnat je prostě hřích. Dáte-li si sýry v restauraci místo dezertu budete zaskočeni. Porce několika druhů vynikajících sýrů by vystačila pro regiment vojáků. Pravděpodobně se jich nebudete chtít vzdát, ale nakonec stejně rezignujete.Vynikající jsou samozřejmne k vínu a pozor, silně návykové. Ochutnejte ROQUEFORT s modrou plísní, BRIE nejstarší sýr, CAMEMBERT normandskou obdobu hermelínu, COMTÉ tvrdý sýr s oříškovou chutí a náš oblíbený CHEVRĚ kozí sýr na tisíc způsobů.
MELOUNY Z CAVALLIONU pro slaďoučké melouny s jemnou chutí papay nemusíte nutně jezdit do Cavallionu. Našedlé plody s oranžovou dužinou, které se vejdou tak akorát do dlaní nakoupíte na každém trhu. Pravý Cavallionský meloun má deset dílků a nejlépe chutná se sušenou šunkou.
ŽABÍ STEHÝNKA A ŠNECI pečená stehýnka marinovaná v bílém víně nebo vaření šneci s bylinkovým máslem jsou pro francouze skutečnou delikatesou. Zkuste a uvidíte.
MASO a znovu maso. Francouzi ho prostě milují v jakékoli podobě.V některém z místních bister si obědnejte COQ AU VIN, kohoutka na víně nebo CASSOULETTE, věpřové, drůbeží nebo jehněší maso vařené v keramickém hrnci s fazolemi.Oba pokrmy patří mezi klenoty tradiční francouzské kuchyně a každá restaurace i domácnost se pyšní svým generacemi prověřeným receptem.
LA BAQUETTE francouzský chléb, který nesnese konkurenci. Křupavá s olivovým olejem a balsamicem, obložená kozím sýrem a politá medem nebo jen tak utržená před bulangeriíí nemá konkurenci. Brzy sami uvidíte, že ji budete potřebovat téměř ke každému jídlu. Její složení je dokonce definované zákonem.
BOUILLABAISSE hustá aromatická polévka původem z Marseille je plná ryb a mořských plodů. Pokrm chudých rybářských rodin se stal delikatesou v těch nejlepších restauracích.
TARTE TATIN obrácený jablečný koláč se zkaramelizovaným cukrem možná na první pohled působí nevzhledně. Na jazyku se doslova rozplývá.

CO MUSÍTE OCHUTNAT

A ZNOVU TY SÝRY

Nejchutnější kombinací je aromatický chevré s křupavou rustikální bagetkou, pokapaná levandulovým medem a posypaný piniovými oříšky. V létě si k tomu ještě kupte rudé třešně srdcovky a večeře je geniální.

BANON

Nenápadný kulatý sýr zabalený do kaštanových listů by jste si určitě nekoupili.Kravský sýr BANON je největší pochoutkou pro starousedlíky. Pohromadě drží jen díky kaštanovým listům. Koupit ho můžete na některém z místních trhů a nebo si ho dát v restauraci se salátem. Určitě se na něj zeptejte.

14 rozlehlých vinařských regionů s dechberoucí historií, která sahá až do 6.stol. Vinice tak staré, že jejich réva pamatuje i nadvládu římanů. Malebná malá vinařství rozsetá po kopcích Luberonu nebo okázalá kamenná Chateau, to vše je Provence.
Každé místo, každý region je něčím vyjímečný a má svůj vlastní příběh.Co víc si může milovník vína přát.
Francouz vypije ročně 55 litrů vína. Provensálci pijí víno každý den a při každé příležitosti.Jste-li skutečným milovníkem vína, rychle si zvyknete na místní kolorit.
K objevování vinic Luberonu potřebujete auto.Vinařství jsou doslova poschovávána po celém kraji.Neřešte, které z nich má nejlepší recenze nebo největší výběr. Nejkrásnější jsou ty malé "no name" podniky a často v nich objevíte skutečné poklady. Prostě jděte tam, kde se Vám líbí réva i okolí vinic.Určitě nebudete litovat.
Naštěstí francouzská legislativa umožňuje sem tam nějakou tu degustaci za volantem. A tak obdivujte kraj, ochutnávejte víno a nezapomeňte to proložit nějakou lokální dobrotou.
Pokud se necítíte na objevování vinařské oblasti, dejte si alespoň v některé z místních restaurací karafu vína GROS ROUGE. Je to kvalitní víno k dennímu použití a francouzi jsou na ně právem pyšní.
Než se vydáte sami objevovat všechna ta kouzelná místa a začnete sami ochutnávat, doporučujeme absolvovat pár hodin se zkušeným someliérem. Dozvíte se jak správně degustovat, co úsilí stojí vypěstovat dobré víno a v neposlední řadě Vám poradí, jak tu správně nakupovat.
První degustaci si vychutnejte v některém ze známějších vinařství třeba v CHATEAU DE LA GARDINE nebo v CHATEAU DE NAYLIS.
Přestože většina francouzů svorně tvrdí, že růžové víno je jen pro turisty, najdete tyto kvalitní vína téměř v každém vinařství. Není vyjímkou, že v letních měsících potkáte před místní boulanfgerií skupinku postarších francouzů popíjející láhev dobře vychlazeného růžového.
Těžké červené víno je moje krevní skupina, takže si v pohoří Luberonu pokaždé přijdu na své. Pokud to máte taky tak, určitě ochutnejte některé z vín Chateaneuf- du - Pape.


V CHATEAU LA CANORGUE stojí většina červených vín za to a ceny na místě jsou víc než příznivé. Pravým pokladem je legendární COIN PERDU známá z filmu Dobrý ročník. Jestliže do některého z vín chcete skutečně zainvestovat, tak tohle je můj tajný tip.


Vinařství DOMAINE DE PIED DE LOUP nedaleko Cucuronu je rodinnou firmou  s malou produkcí. Nabízí organická vína. Nenechte se odradit jejich názvy a kupte si mé oblíbené CULE DE LUP. Vlčí tlapa Vás určitě nezklame.


Pravou provensálskou atmosféru si vychutnáte v některé z malých vinařských vesniček. Nikde víno nechutná tak dobře, jako u pořádné večeře s místními starousedlíky. Na druhý den si ale určitě neplánujte dlouhý výlet.
 
ABBAYE DE SILVACANE
Každý touží navštívit opatství Sénanque známé z pohlednic i ze všech provensálských průvodců. Toto místo se dnes stalo více méně komerční záležitostí.
Naproti tomu méně známé opatství Silvacane je místem, které si pro nás zachovalo skutečnou duši. Z budov pod velikým platanem sálá tolik energie, že Vás naprosto pohltí a můžete se plně a v klidu oddat svým myšlenkám. Budete okouzleni.
Určitě navštivte malý obchůdek u opatsví. Kromě produktů vyráběných místními mnichy zde můžete koupit nádherně ilustrované knihy o magii, kacířství, čarodějnictví  a jiných neřestech, nebo třeba limitované vydání Božské komedie v ruční vazbě.

NAŠE TAJNÉ TIPY

PANORAMATICKÁ CESTA NP LUBERONU
Cesta vyžaduje zkušeného řidiče, dostatek trpělivosti a často i konfrontaci s navigací. Odměnou Vám budou nádherné scenérie Luberonu.
Na výlet se vydejte z BONNIEUX přes SAINT SATURNIN až do horského SAULTU. Po cestě můžete navštívit levandulovou destilérii, obdivovat Chateau Saint Saturnin nebo se jen tak kochat krajinou a levandulovými poli.
Cestu do Saultu si určitě naplánujte v den místních trhů. Kromě lokálních produktů budete mít možnost navštívit venkovní trhy starožitníků. Ze stejného místa je pak nádherná vyhlídka na celý kraj.
ÚDOLÍ VAUCLUSE
přímo u pramene řeky Sorgue leží městečko, kde žil FRANCESCO PETRARCA. Spisovatel zklamaný nešťastnou láskou se tu ukryl do ústraní a uchýlil se k prostému životu.I přes množství turistů má  městečko zvláštní atmosféru tolik odlišnou od ostatních míst. Jakoby celé místo ještě truchlilo nad nešťastnou Petrarcovou láskou.
Procházkou okolo smaragdové řeky se můžete vydat přímo k prameni řeky Sorgue , ukrytého ve skalách. V městečku pak můžete obdivovat malý domek, kde Petrarca žil nebo navštívit muzeum s jeho rukopisy. Zavítejte i na nedaleké Chateau de Saumane a do jeho zahrad.

JARO V PROVENCE

MÁKY A VINICE

Na jaře Vás to bude svádět k procházkám mezi zelenými vinicemi a poli s rudě červeným vlčím mákem. Brzy Vás chytne ta pravá impresionistická nálada. Toulejte se po polích a lesních stezkách okolo Roussillonu . Tam si v některém z obchůdků vyberte z nádherných akvarelových barev a v jedné z malířských škol v okolí si vyzkoušejte jaké by to bylo být malířem.

ČAS NA VAN GOGHA

Lány velkých žlutých slunečnic  a rozkvetlé louky hrající pastelovými barvami, to je jaro v Provence jak ho miloval Vincent Van Gogh.
Ponořte se do nešťastné duše impresionistických umělců. V Aix-en-Provance navštivte dílnu PAULA CÉZANA a poslechněte si jeho životní příběh.
Podívejte se do léčebny Saint Rémách, kde pobýval VAN GOGH a dodnes je tu jeho pokoj.
Vydejte se ke hrobu AGUSTE DE RENOIRA na hřbitov v Cagnes-sur-Mer.
Nebo si prohlédněte galerii a dům slavné fotografky a přítelkyně Pabla Picassa, DORY MAAR v Ménerbes.

CARRIERES DE LUMIERE

Nejkrásnější tečkou za uměleckou Provence je návštěva Carrieres de Lumiere. Projekt ve starých okrových dolech doslova zastínil vše, co jsme zatím viděly.
Pohyblivá projekce obrazů promítaných na stěny i podlahu, společně s poslechem francouzských šansonů, nebo třeba naší národní hymny, budí pocit, jako když se procházíte přímo v obrazech a je neuvěřitelně emocionální záležitostí.
V době naší návštěvy se promítala díla Van Gogha a plovoucí svět Japonska.Celá projekce trvá si hodinu. My jsme v prostorách zůstaly několik hodin neschopné odchodu.

LÉTO V PROVENCE

LEVANDULE

Dechberoucí modrofialové lány jsou snad nejfotografovanějším objektem v celé Provance. Pravdou je, že pohled na rozkvetlé levandulové pole nikdy neomrzí. Drobné fialové kvítky našly uplatnění nejen jako vonné esenciální oleje nebo kosmetické přípravky. Významnou roli hrála levandule již od středověku i v lékařství. Využívala se jako lék proti moru. Pálila se na ulicích nebo v nakažených domácnostech. Pravdou je, že většina hmyzu nesnáší její aromatickou vůni a tak účině pomáhala zahnat blechy krysí.
Levandule kvete od června až do srpna, kdy se v Provence můžete vydat po tzv.ROUTES DE LA LAVANDE, levandulových stezkách a obdivovat nekonečně modré lány kvítků třepetajících se ve větru.V průběhu sklizně můžete navštívit i některou z levandulových slavností. Jednu z nejkrásnějších najdete v SAULTU, kde se mimo levandulových produktů můžete podívat třeba i na soutěž ruční sklizně. Krásné muzeum levandule navštivte v COUSTELLETU.

PO STOPÁCH PETERA MAYLA

Bez Petera Mayla by byla Provence jen dalším zapomenutým koutem na mapě světa. Místní starousedlíci to nesou nelibě, my ostatní ho milujeme. Nechtěly jsme být fanoušky, co Peterovi skáčou v letních měsících rovnou do bazénu, přesto jsme snily, že jednou zazvoníme u jeho dveří. Už to nestihneme. Anglický spisovatel a snílek zemřel v roce 2018. A tak se alespoň vydáme do míst, které Peter tak miloval.
Městečka jsou malá, silničky křivolaké a plné serpentýn. Trasa má dohromady necelých 60km, určitě Vám ale krásy Luberonu zaberou celý den. Kudy tedy?
Začněte v SAINT SATURNIN , malém městečku se středověkým hradem a kaplí z 11.stol. Odtud je nádherný výhledn do okolí. V některé z místních bister si dejte absint na cestu a vydejte se do LURMARIN. Městečko Vás okouzlí přilehlým CHATEAU DE LOURMARIN s jezírkem a zahradami, obdivovat můžete slavnou fontánu TROIS MASQUES a navštívit můžete spoustu kouzelných obchůdků a restaurací poschovávaných v uličkách Lourmarinu.V městečku se konají jedny z nejkrásnějších trhů. Odtud se vydejte do BONNIEUX. Cesta uzoučkými uličkami, kam se často sotva vejde jen jedno auto je oříšek i pro zkušené řidiče. Když se Vám podaří zaparkovat, dejte si voňavou kávu a křupavý croissant v jedné z místních kavárniček.V poledne si zchlaďte své bolavé nohy v průzračné vodě u mostu POINT JULIEN. Tady si můžete udělat piknik a nebudete téměř nikým rušeni. Starý římský most je postaven z kamene a připomíná sílu římského umpéria v těchto končinách. Po lehkém obědě se jeďte podívat na LACOSTE náročný výšlap až nahoru ke středověkké tvrzi nechvalně proslulého MARKÝZE DE SAID stojí určitě za to. V podvečer se určitě zastavte v MÉNERBES a rozlučte se s Peterem pořádnou večeří. Na cestu si dejte ještě skleničku pastisu v jeho milované kavárně CAFÉ DU PROGRES.

PODZIM V PROVENCE

LANÝŽE

Nevzhledná hrouda plná bláta je návyková. Lanýžová sezóna začíná na podzim a omamná vůně hub se šíří celým regionem.Nejlépe chutnají s těstovinami, francouzskou omeletou  nebo třeba jako nádivka do drůbeže.
Obchůdky s nakládanými lanýžemi, lanýžovou solí, chipsy a se vším, co k lanýžům patří, najdete celoročně po celé Provence. Skutečným zážitkem je nakupovat čerstvé lanýže od farmářů přímo na trhu.V létě bílé, na ponzim černé jsou dokonalou záležitostí.Zkuste třeba trhy v Aptu.
Fascinuje-li Vás tahle houba ošklivka stejně jako nás, vyzkoušejte TRUFFLE HUNTING, lov na lanýže s profesionálně vycvičenými psy.

VINOBRANÍ

Podzim v Luberonu patří jednoznačně vinobraní. Můžete si užívat nádherných procházek mezi vinicemi plnými zralých hroznů a pozorovat místní farmáře při sklizni.
Na burčák zapomeňte, místní vinaři nic takového nedělají.Ochutnat můžete třeba dvoudenní víno nebo degustovat vzorky z loňské sklizně.Na konci listopadu jsou k mání tzv. mladá vína.
Nejkrásnější podzim jsme zažily ve vinařství CHATEAU LA CANORGUE dobře známého z filmu Dobrý ročník.Vinice v údolí pod městečkem Bonnieux na podzim doslova hrají všemi barvami.Stará kamenná fontána a přilehlé zahrady jsou jen třešničkou na dortu.Místní vinaři nemají rádi velké skupiny turistů, ale pár milovníků vína určitě rádi přivítají. Víno tu mají excelentní.

KDYŽ VENKU PRŠÍ

Venku prší a už Vás nebaví posedávat po místních bistrech a hostincích? I tak Vám má Provence co nabídnout. Prohlídka okrových dolů v RUSTRELU, jinak také přezdívané provensálské Colorado, Vás určitě zabaví. Na hlavu dostanete bezpečnostní helmu a ponoříte se do světa tajemných jeskyní a skřítků. Na výpravu se rozhodně dobře oblečte, uvnitř je pouhých 10 stupńů.

Připravte si peněženky, jede se nakupovat.Ideální zábavou při špatném počasí je návštěva nejznámější kosmetické firmy v Provence. Poměrně malý podnik LOCCITAINE voní už z daleka sušenými květy. Ochotně Vás tu provedou po celé provozovně i bylinkových zahradách a obdivovat můžete kouzelný obchůdek s úžasnými produkty, které obdivují ženy po celém světě.
bottom of page