top of page

INFORMACE PRO CESTOVATELE

Jak to dělají Nomadic women na svých cestách? Které věci se snažíme nepodceňovat? Co nikdy nesmí chybět v našem batohu? Co je to DROZD? Které léky si bereme na cesty a kde se necháme očkovat?

Rádi se s Vámi podělíme o naše zkušenosti. Chybět nebudou ani kontakty na konzuláty v zemích, které jsme procestovaly. Nikdy nevíte, kdy se Vám budou hodit.

DROZD, DOBROVOLNÁ REGISTRACE PRO CESTOVATELE

Systém DROZD vznikl jako projekt pro všechny občany České republiky, kteří cestují do zahraničí. Dobrovolnou registraci ocení hlavně ti, kteří cestují po vlastní ose, single nebo do rizikových destinací. Využít by ho určitě mohli i rodiny, které cestují s dětmi nebo starší lidé a začínající cestovatelé. Každopádně DROZD je tu pro všechny, kdo překročí naše hranice.

PROČ SE NECHAT REGISTROVAT?

Drozd je napojen na Ministerstvo zahraničí ČR, budete aktuálně informováni o přírodních katastrofách, nepokojích nebo hrozícím nebezpečí či válečném stavu. Pokud se sami ocitnete v nesnázích, příslušný konzulát o Vás ví a díky DROZDU bude vědět, kde se pohybujete a jak efektivně Vám nabídnout pomoc nebo poradit. V případě potřeby může kontaktovat i Vaše blízké v ČR.

JAK REGISTRACE PROBÍHÁ?

Registrovat se můžete na: https://drozd.mzv.cz

Několik dní před cestou je třeba vyplnit jen jednoduchý formulář a odeslat ho. Vyplníte informace o cestovateli, údaje o pobytu v zahraničí, případné spolucestující a kontaktní osobu v ČR.

DOBROVOLNÁ REGISTRACE VÁS K NIČEMU NEZAVAZUJE. 30 DNÍ PO VAŠEM NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ BUDETE AUTOMAICKY ODHLÁŠENI Z REGISTRACE A VAŠE DATA VYMAZÁNY. JE TO VAŠE POJISTKA PRO BEZPEČNÉ A SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ.

ZDRAVOTNÍ PŘÍPRAVA PŘED CESTOU DO ZAHRANIČÍ

Pokud plánujete cestu do exotických destinací, rizikových oblastí nebo na místa klimaticky rozdílná od České republiky, doporučujeme konzultovat případnou zdravotní přípravu s lékařem, který se má zkušenosti s cestovní medicínou.

Konzultace si naplánujte minimálně 3 měsíce před  cestou. S lékařem proberete nejen možnosti očkování a případné podání antimalarik, ale i možnou epidemiologickou situaci a rizika v dané destinaci. Určitě Vám poradí i co si přibalit do své cestovní lékárničky.

V každém případě nezapoměňte lékaře informovat o svém zdravotním stavu. Lécích, které běžně užíváte. A v neposlední řadě kde a jakým způsobem se budete pohybovat.

Rozhodně nevěřte všem informacím a diskuzím na internetu.  My máme jen ty nejlepší zkušenosti s lékaři na www.centrumcestovnimediciny.cz

NAŠE CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA

Určitě najdete na internetu spoustu návodů a rad, jak si sestavit správnou cestovní lékárničku. Nám na našich cestách tu a tam něco chybělo a tak jsme se postupem času propracovaly k naší ideální lékárničce. V každém případě, až si budete balit tu svojí, nezapomeňte do ní přidat léky, které běžně užíváte.

  • DESINFEKCE - nepoužívejte populární desinfekční gely, budete potřebovat kvalitní desinfekci. V lékárně snadno koupíte malé balení. Za úvahu stojí i malé desinfekční ubrousky, balené po jednom. Používáme Cutasept a Betadinu.

  • LÉKY NA BOLEST - pokud trvale užíváte nějakou jinou medikaci, poraďte se o vhodné kombinaci se svým lékařem. Ibalginy a podobné léky určitě nejsou špatnou volbou. Do rizikových oblastí vždy přibalíme něco silnějšího, jako je třeba Tramal.

  • LÉKY NA HOREČKU - každý má své oblíbené. Ke klasickým tabletám si vždy vezmu pár pytlíků Aspirinu do vody. Pokud se někde musím pohybovat s vysokou horečkou, mám ho rozpuštěný v láhvi s vodou a popíjím průběžně.

  • LÉKY NA NEVOLNOST - na to, že se Vám nedělá špatně na horské dráze nespoléhejte. Až se budete kolébat několik hodin v malé loďce na rozbouřeném moři, věřte, že někdo je určitě ocení. Kinedryl určitě dobře poslouží, my používáme Travel gum. Fungují skvěle.

  • LÉKY NA PRůJEM - poraďte se o nich s lékařem cestovní medicíny. Né všechny léky, které jsou u nás volně prodejné fungují ve světě.

  • LÉKY NA OTOK - na cestu jsou ideální  nesteroidní antiflogistika jako Aulin nebo Nimesil, zároveň utlumí i bolest.

  • LÉKY NA ALERGII - i přesto, že ji nemáte, vezmněte je sebou. Zyrtec, Dithiaden nebo Claritine je dobrá volba.

  • LÉKY NA BOLEST V KRKU A KAŠEL - pokud řešíte místo a váhu zavazadla, jen těžko povezete lahvičky se sirupy a kloktadly. V lékárně je na výběr spoustu cucavých pastilek, které dobře poslouží pro oba případy.

  • ANTIBIOTIKA - na daleké cesty a do rizikových oblastí je určitě musíte mít. Vhodná jsou širokospektrální antibiotika a k tomu ještě ATB s účinností do kostí. Poproste svého lékaře.

  • OSTATNÍ LÉKY - určitě přibalte ještě nějakou antibiotickou mast, gel na popáleniny a oční kapky.

  • MATERIÁL - bude se Vám hodit pár gázových čtverců, obinadla, různé náplastě, jehla a pinzeta. My si navíc bereme ještě pružná barevná obinadla copoly a pár tejpů.

DOUFÁME, ŽE NA SVÝCH CESTÁCH NEBUDETE LÉKÁRNIČKU NIKDY POTŘEBOVAT. MOC TOMU ALE NEVĚŘÍME. POKUD JÍ NEPOUŽIJETE VY, URČITĚ SE BUDE HODIT PRO OSTATNÍ CESTOVATELE, MÍSTNÍ KOMUNITU NEBO TŘEBA ZVÍŘÁTKA. TAK AŤ VÁM SLOUŽÍ

PÁR RAD NAVÍC

  • VODA - závadná voda může způsobit obrovské zdravotní komplikace. Občas riskujete i na místech, kde by jste to nečekali. Snažíme se dodržovat základní pravidla, ale né vždy je to možné. V každém případě zajistit si pitnou vodu je pro nás jedna z hlavních priorit. Ověřte si, že na danném místě je voda skutečně pitná. To, že jí pijí místní lidé, neznamená, že je vhodná i pro Vás. V rizikových oblastech pijte jen balenou vodu. Než ji koupíte, pečlivě si zkontrolujte, zda uzávěr láhve je neporušený. V některých destinacích plní láhve závadnou vodou. Zuby si čistěte balenou vodou. Neste-li si jistí, použijte tablety nebo kapky na čištění vody. Koupíte je v každé lékárně. Pokud nemáte ani tuto možnost, převařte vodu cca 20 minut. Nepoužívejte led do nápojů.

  • STRAVOVÁNÍ - v exotických a rizikových destinacích je to vždy průšvih. Dříve nebo později si pokaždé vychutnáme něco, ze "zakázaného ovoce" a né vždy je možné se najíst podle pravidel. V rizikových oblastech nejezte syrové maso a ryby, opatrně i na saláty. Vyvarujte se zmrlině a domácím mléčným výrobkům (neznám nic lepšího než domácí jogurt na indickém venkově ), ovoce a zeleninu si omývejte pitnou vodou a snažte se jíst jen tu, která se dá oloupat. Omezte pouliční fast foody (ty jsou nejlepší), zmzlinu si dejte doma nebo na letišti. Vybírejte si takové restaurace, které mají hodně klientů. Předem se informujte, jaké jsou stravovací návyky ve Vaší destinaci, snadno můžete hostitele urazit nejen tím, že odmítnete místní specialitu, ale i způsobem stravování.

  • BEZPEČNOST - než vyrazíte za hranice, zjistěte si základní informace o zemi, do které se chystáte. Zajímat Vás bude politická i epidemiologická situace, bezpečnost v zemi, možnost přírodních katastrof, ale i náboženství, zvyky a způsob oblékání. Často se můžete dostat do velmi nepříjemných situací, jen díky své nevědomosti. Před odletem si překontrolujte platnost pasu a kreditních karet, zvažte cestovní pojištění a udělejte si jejich kopie. Informujte se o tom, zda se dá na daném místě platit kartou. Stále ještě existují destinace, kde to může být velký problém. Šperky a cennosti nechte doma. Tam, kde Vám není úplně bezpečně, noste svůj batoh na břiše.

  • MALÁRIE A HMYZ - obezřetní určitě musíte být na místech s výskytem malárie nebo většího množství hmyzu. O použití antimalarik se poraďte s lékařem cestovní medicíny, vždy nezapomeňte sdělit na jakých místech, jak dlouho a jakým způsobem se budete pohybovat. Na použití antimalarik existují různé názory a proto konečné rozhodnutí  zůstane na Vás. Zhodnoťte všechna pro a proti a myslete na to, že Vám tato nemoc může zkomplikovat dlouhodobě život. Ani pobyt na místech s výskytem většího množství hmyzu nemusí být zrovna fajn. Snažte se vyhýbat místům s výskytem krev sajícího hmyzu, kde hrozí nákaza. Noste vhodné oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy, používejte moskytiéry nebo jiné ochranné prostředky a nezapomeňte na vhodný REPELENT. Repelenty na kůži vydrží 2-4 hodiny, při delším pobytu impregnujte oděvy. Používejte repelenty DEET s 50% a vyšší koncentrací. Koupit se dají u lékařů cestovní medicíny nebo v některých outdoorových prodejnách. My používáme EXPEDITION 100+ 

KONZULÁTY NAŠICH DESTINACÍ

FRANCIE PROVENCE

Honorární konzulát Marseille

adresa: 4rue d´Angkor de Vauban, Marseille

email: marseille@honorary.mzv.cz

tel: +33/ 963 40 16 77

kontaktní osoba: honorární konzul Dr.Pierre Paul Robin

časový posun: 0 hodin

ITÁLIE LOMBARDIE

Generální konzulát České republiky v Miláně

adresa: via G.B. Morgagni 20, Milano

email: consulate_milan@mzv.cz

tel: +39 02 3650 9000 , pohotovost: +39 375 637 8179

časový posun: 0 hodin

JAPONSKO

Velvyslanectví České republiky v Japonsku

adresa: 2-16-14 Hirro, Shibuya-ku, Tokio

email: tokyo@embassy.mzv.cz

tel: 03 3400 8122, z ČR 00 81 3 3400 8122, pohotovost 090 7711 8159, z ČR 00 81 90 7711 8159

časový posun: 7 hodin

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Konzulární úsek velvyslanectví ČR v Pretorii

adresa: 936 Pretorius Street, Arcadia, 0083, Pretoria

email: pretoria@embassy.mzv.cz

tel: +27 12 431 2398, pohotovost +27 82 416 0016

časový posun: 0 hodin

SEVERNÍ INDIE

Velvyslanectví v Dillí

adresa: 50-M, Niti Marg, Chanakypuri, New Delhi

email: newdelhi@embassy.mzv.cz

tel: +91/11 2415 52200, pohotovost +91 99 10999460

časový posun: 3hod 30 min

bottom of page