top of page
DSCN1066.JPG

ZÁJEZDY PRO SKUPINY, JEDNOTLIVCE I FIRMY NA MÍRU

SANTORINI

OSTROV BOHů A LÁSKY

Santorini, jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších míst na světě. Ostrov kde Bohové po staletí žijí v symbióze společně s lidmi. Malý kousek země, kde příroda ukazuje svoji laskavou i drsnou tvář. Místo kam ročně proudí tisíce turistů, kteří možná ani nemají ponětí o tom, jak  veliká a úctyhodná je historie Kykladů.

santorini-766673_960_720.jpg
DSCN1075_edited.png
santorini-2596340_640.jpg

Santorini má společně s Mykonosem pověst nejbohatšího a nejmocnějšího ostrova Kyklad. V každém případě je toto místo naždy spojené s fascinujícím příběhem věčného boje člověka s přírodou. Podle mytologie stvořil ostrov Eufém, syn Poseidonův pro svoji těhotnou milenku, dceru Boha moří, Tritona. Krásná nymfa tu měla najít své útočiště a porodit Eufémovi dítě. Ostrov pojmenoval KALLISTÉ, což znamená nejkrásnější a narozenému synovi dali jméno THERAS.

santorini-263346_960_720.jpg
santorini-1404852_960_720.jpg
DSCN1044.JPG
DSCN1017.JPG

HISTORIE OSTROVA SANTORINI

DSCN1036.JPG

Díky pirátské histori v Egejském moři se Kyklady staly unikátním pohřebištěm antických a byzantských lodí. Karavely naložené amforami vyprávějí slavný příběh starých časů svým objevitelům. Stovky starožitností je vyzdviženo z vraků lodí. Některé z amfor jsou dokonce plné rybí omáčky, vína, medu a olivového oleje. Kolik z nich ještě zůstalo ještě neobjevených vědí jen Bohové.

Starověká Théra byla založena v 9.stol.př.n.l. a jejími prvními obyvateli byli zřejmně dórské kmeny. V druhé polovině 3.stol. př.n.l. se do přístavu přestěhovala ptolemaiovská válečná flotila, která tu kotvila téměř 160 let. Théra se tak stala jedním z nejvýznačnějších ostrovů v Egejském moři, těšila se v té době nebývalé prospertitě, slávě a respektu nejen u okolních ostrovů.  V roce 1450 př.n.l. došlo na ostrově k největší katastrofě v dějinách lidstva. Zemětřesení vulkánu STRONGYLI tak navždy změnilo tvar ostrova a bylo příčinou zániku celé civilizace na tomto ostrově. Na dlouhou dobu tak zůstal ostrov neobydlený a vyvolával v lidech zármutek a hrůzu.

 Svoji ztracenou slávu získal ostrov zpět na počátku 13.stol. n.l., kdy se stal součástí vévodství Naxos, pod vedením benátčana MARCA SANDY a později připadl Benátkám. Tou dobou vody Egejského moře brázdily galéry pirátů a velké obchodní lodě. Na obranu ostrova začaly vznikat nedobytné pevnosti a hrady Skaros, Pyrgos, Emporio, Akrotiri, Agios Nikolaos a Oia. Ostrov se stal znovu centrem obchodu, prosperity a bohatství. Na ostrově se objevují kromě Italů i Arabové, Germáni a v neposlední řadě  Turci. Ti získávají brzy ostrov do své nadvlády a vzniká tu centrum námořní a obchodní flotily pro celou osmanskou říši. Santorini tak na dlouhou dobu získává privilegované postavení a nemusí se potýkat s pirátskými útoky. Díky flotile ostrov sehrává velkou roli v řecké válce roku 1832 a stává se součástí Řeckého království.

Ze svého postavení Santorini těžilo až do počátku 20.století, kdy celý ostrov znovu zasáhlo zemětřesení a způsobilo vážnou společenskou i hospodářskou krizi. Mnoho lidí zemřelo nebo se odstěhovalo a Théra musela čelit chudobě a strádání na téměř opuštěném ostrově.

Přestože Santorini čelilo v průběhu let mnohým přírodním katastrofám, nájezdu pirátů i nadvládě cizích národů, surová krása ostrova opět okouzlila lidskou duši a ve 20.letech se stává centrem pro avantgardní umělce, lordy, bohaté průmyslníky a evropskou smetánku.

DSCN1070.JPG
DSCN1026.JPG
DSCN1015.JPG

BÁJNÁ   ATLANTIDA

DSCN1052.JPG

KAM SE VYDAT NA SANTORINI

Théra-Santorini tvoří s dalšími čtyřmi ostrůvky souostroví na Kykladech a má

pouhých 15 00 obyvatel. Vulkanický ostrůvek omývají vody Egejského moře a je nejromantičtějším ostrovem celého Řecka. Azurové pobřeží, nezamněnitelná architektura býlích domů, modré střechy kostelů, západy slunce na které jen tak nezapomenete, báječná kuchyně, fascinující historie a lidé, kteří milují život. To je Théra.

FIRA, město bylo založené v 18,století se stalo součástí Osmanské říše a díky své poloze u moře i hlavním městem. Fira je pulsujícím místem na okraji Kaldery. Je snad nejrušnějším místem na Santorini a v sezóně je doslova přeplněná turisty. I přes všechna tato negativa je to jedno z nejkrásnějších míst na ostrově a nabídne vám mimo jiné i neskutěčné výhledy na Kalderu. Navštívit můžete tamnější archeologické muzeum nebo třeba rušné trhy na náměstí. Toulat se můžete v křivolakých uličkách a obdivovat domy postavené na skalách.

OIA, pro mě nejkrásnější a nejmalebnější místo na ostrově  Théra. Přestože je Oia populárním turistickým místem, narozdíl od Firy má úplně jinou atmosféru. Městečko si i přes turistický ruch stále uchovává poklidnou santorinskou atmosféru. Nenajdete tu žádné bary ani kluby otevřené až do rána, Oia si dodnes zachovala svůj tradiční vzhled. Úzské dlážděné uličky, bíle omítnuté domy vystavěné ve skalách a namačkané na sebe jako korálky, sytě modré dveře a okenice, kostely s takovými výhledy, jako by je postavili sami Bohové a západy slunce snad nejkrásnější na celém ostrově.

Většina turitů tu pobývá pouze přes den. Možná by se Vám mohlo zdát, že celé městečko dokážete objevit za pár hodin, ale opak je pravdou. Když se ubytujete v některém z tradičních domků, vytesaných do skal, nebudete litovat. Vychutnejte si východ slunce z vaší terasy, projděte se brzy ráno městečkem, ještě před tím, než ho objeví davy turistů, navštivte Naval Maritime Museum, malé námořní muzeum, které vám více napoví o místním těžkém životě námořníků i pirátů. Vydejte se domaličkatého přístavu AMOUDI BAY a pozorujte z některé taverny čilý ruch na moři. Krásné výhledy a dokonalé ryby podávají v taverně Dimitris Ammoudi nebo Ammoudi Fish. Zpátky do města můžete vyjet na oslíku. Vydejte se na krátkou procházku na hrad THE CASTLE OF ST NICHOLAS, odměnou Vám budou překrásné výhledy. Nakupujte víno a nahlédněte do kouzelných boutiqů. Jeden z nejkrásnějších je obchod s knihami ATLANTIS BOOKS. Dokonalou večeři a víno si vychutnejte v některé z restaurací s výhledem na celé kyklady. Večeři si naplánujte na dobu západu slunce. Má oblíbená je Aptishia Restaurants.

AKROTIRI, archeologický areál města zničeného zemětřesením  je často přirovnáván k slavným Pompejím. Město, které bylo zavaleno lávou a popelem vydává své svědectví o hrůzostrašné, 3500 let staré katastrofě a je obestřeno nejedním tajemstvím. Kdo z nás by nechtěl vidět bájnou Atlantidu?

IMEROVIGLI, vesnička je považována za místo pro VIP klientelu. Elegantní bary, luxusní butikové hotely, restaurace s těmi nejvybranějšími lahůdkami, to vše nabízí toto zdánlivě nenápadné místo. Imegrovili je postavené na útesech kaldery. Pozůstatky slavné středověkké pevnosti Skaros jen dokreslují celou atmosféru. Hrad pochází ze 13.století a byl vybudován na obranu proti pirátům. Navštívit tu můžete třeba MUZEUM VÍNA. Obdivovat můžete nejen informace o tamnějším vinařství, ale i labyrinty chodeb a místností vytesaných přímo do skály.

PYRGOS KALLISTIS je nejvýše položená vesnička na Santorini a určitě si získá Vaše srdce. Tady poznáte tradiční život na ostrově. Budete obdivovat malebné středověkké uličky plné taveren s překrásnými výhledy, galerie, vinárny a kouzelné obchůdky. Pyrgos je městem kostelů.  Asi tím nejslavnějším je kostel savtého Atanáše se zázračným obrazem Panenky Marie. Podle legendy chtěli mniši z hory Athos prodat obraz místnímu faráři. Později došli k názoru, že ho lépe prodají na Zakyntosu. Plavbu na Zakyntos jim ale překazila velká bouře a tak obraz přeci jen naskonec prodali místnímu faráři.

EPISKOPI GONIAS v centru ostrova na úpatí hory Profitis Illias leží městečko duchů. Původní vyhlášená vinařská oblast byla úplně zničena zemětřesením v roce 1956. Dnes tu žije pouhých 118 obyvatel. Malebné kostelíky a ruiny starých domů tvoří kontrast mezi utrpením z minulosti a láskou k životu tamnějších obyvatel. Z městečka jsou nádherné výhledy do okolí a určitě si oblíbíte některou z místních taverniček. Prohlédnout si můžete i nejstarší kostel na ostrově PANAGIA EPISKOPI postavený v 10.stol. Na romantickou večeři se zastavte v restauraci Botargo. U sklenky vína si užívejte západu slunce na terase restaurace. Chobotnice je vynikající volbou. Bude se Vám rozplývat na jazyku.

Určitě by se slušelo zmínit některé z přímořských letovisek, které leží přímo na pláži. Nejnavštěvovanější z nich je letovisko Kamari. Místo plné barů, obchodů, restaurací, velkých hotelů a klubů, kde hudba hraje až do rána Vám jistě nabídne požadovaný luxus. Za mě to však není to pravé Santorini, Pokud se ubytujete v některém z městeček i přes davy turistů, kteří sem proudí každý den z výletních lodí si v podvečer vychutnáte v klidu u sklenky vína západy slunce a tu pravou santorinskou atmosféru. Ubytovat se můžete v některém z malých butikových hotýlků vystavěných ve skále. Ubytování v tradičních domech je luxusní a je to doslova pohádkový zážitek. Báječnou volbou je Alexanders suites v Oia.

PLÁŽE NA OSTROVĚ THÉRA 70 km pláží má díky vulkanické činnosti na ostrově barvu od bílé, rudé až po černou. Přestože některé z pláží jsou vyhlášené, snadno můžete být zklamáni. Jedná se většinou o malé pláže, kde je hlava na hlavě. Samozřejmně je příjemné se v horkých letních dnech osvěžit v azurových vodách egejského moře, za mě však Santorini není o zážitku z koupání.

DSCN1024.JPG

BÍLÉ DOMY ZÁŘÍ NA SKALÁCH UŽ DALEKO OD MOŘE. ABY TAKY NE. KAŽDÝ ROK PRAVIDELNĚ DOSTÁVAJÍ NOVOU FASÁDU

POKUD SI PLÁNUJETE ROMANTICKOU VEČEŘI PŘI ZÁPADU SLUNCE NA ÚTESECH, NEZAPOMEŇTE SI MÍSTO DOPŘEDU ZAREZERVOVAT

RÁDI BY JSTE SI NA OSTROVĚ POŘÍDILI MALÝ DOMEK VE SKALÁCH. TAK NA TO ZAPOMEŇTE. CENA ZA M2 SE POHYBUJE OKOLO 4000 EURO

PLÁNUJETE POŽÁDAT SVOJI VYVOLENOU NA OSTROVĚ O RUKU? RESTAURACE LYCABETTUS V OIA JE URČITĚ TÍM PRAVÝM MÍSTEM

ROMANTICKÉMU KOUZLU SANTORINI PODLEHLY I NĚKTERÉ SLAVNÉ OSOBNOSTI. SVÉ ANO SI TU ŘEKLi BRAD PITT A JENIFER ANISTON.

DSCN1063.JPG

V roce 1450 př.n.l. došlo na Santorini ke gigantické erupci, která roztrhala ostrov na několik kusů a vytvořila obrovskou vulkanickou kalderu. Největší přírodní katastrofa všech dob dosáhla takových rozměrů, že sopečný popel ze Santorini byl nalezen až na Islandu a vlna Tsunami zalila i ostrov Kréta. To byl konec slavné minojské civilizace. Dalších 500 let budil ostrov v lidech takovou hrůzu, že zůstal neobydlený.

AKROTIRI, město, které bylo obýváno před katastrofou, objevil až v roce 1967 řecký archeolog Spiridon Maminotas. Pod vrstvou lávy a popela našel nebývale zachovalé město. Dochovaly se zbytky hradeb, celé náměstí s několika postranními ulicemi a hlavně zbytky domů, tolik netypické pro minojskou civilizaci. V prakticky neponičených domech se  dochovala schodiště, fresky s výjevy tanečnic, rybářů a prostého lidu, kanalizace, potrubí na studenou i teplou vodu, splachovací záchody a další vymoženosti vyspělé civilizace.

O těchto lidech mnoho nevíme. Patrné je pouze to, že místní obyvatelé nebyly nábožensky založenou komunitou. Napovídají tomu právě fresky v domech, kde chybí jakékoli náboženské výjevy a dokonce ve zdejším městě chybí i důležité svatostánky.

Nikde se nenašly žádné zbytky lidských ostatků, ani osobní předměty a cennosti.  Z výjevů na freskách je patrné, že erupci čekali. Kdo byli tito tajemní lidé? Odkud pocházeli? Jak dokázali rozeznat blížící se katastrofu? A kam vůbec odešli? To vše stále zůstává obestřeno tajemstvím. V každém případě se vědci i archeologové shodují na tom, že by se mohlo jednat o bájnou Atlantidu.

PLAVBA NA OKOLNÍ OSTRůVKY

Pobyt na Santorini si můžete zpříjemnit objevováním okolních ostrůvků. V sezóně jezdí z přístavu lodě každý den . Každý z ostrůvků má jinou atmosféru a je jen na vás, který z nich si oblíbíte. Užijte si plavbu. Ve stejných vodách mořské vlny omývaly i slavnou jachtu Jackie a Aristotela Onassise.

FOLEGRADOS je nejkrásnější z ostrůvků. Má poklidnou tamosféru a často je útočištěm umělců a těch, co vyhledávají naprosté soukromí. Navštěvují ho ti nejnáročnější cestovatelé z Evropy a Japonska. Pyšní se několika nádhernými plážemi, z nichž snad nejkrásnější je KATERGO BEACH. Hlavní dominantou ostrova je kostel PANAGIA vystavěný vysoko na skále. V minulosti patřil k ženskému klášteru. Z městečka Chora k němu vede křivolaká cestička a sama o sobě je nezapomenutelným zážitkem. Půvabnou atmosféru dokresluje CHORA. Vesnička vystavěná na hraně útesu má náboj života starých kyklaďanů. Obdivovat můžete staříky posedávající v tavernách, nebo ženy. které věší  na balkonech prádlo. Nezapomeňte se projít středovekkou uličkou KASTRO ze 13.století. Ideální místem na ten pravý řecký oběd je restaurace EVAŚ GARDEN.

IOS má přezdívku párty ostrov. Je to zkrátka místo, kde to žije. Ios je plný barů, zábavních podniků a diskoték, které nabízejí své služby až do raního kuropění. Na své si tu přijdou především mladí lidé. Ios také nabízí mnoho krásných opuštěných pláží. Některé z nich jsou nudistické.Kromě zábavy je tu i několik významných archeologických nalezišť a turistických tras. Na severu ostrova se prý dokonce nachází hrobka slavného básníka Homéra.

SIKINOS je jedním z odlehlejších ostrůvků a stále ještě odolává turistickému ruchu. Uchoval si tradiční kouzlo a uvolněnou řeckou atmosfétu. Tady budete tak trochu opuštění, ale je to nádherné místo. Prostě objevujte. Fascinujícím místem je klášter ZOODOHOS PIGI MONASTERY postavený na skalnatém útesu. Nezapomeňte také ochutnat víno ve vyhlášeném místním vinařství MANALIS WINERY. Kromě lahodného moku vám nabídne i pohádkové výhledy do okolních vinic. Najdete tu také několik opuštěných pláží s křišťálově průzračnou vodou.

DSCN1008.JPG
DSCN1003.JPG

POKUD PLÁNUJETE PROPLOUT KYKLADY KŘÍŽEM KRÁŽEM IDEÁLNÍ KOMBINACÍ JE NAVŠTÍVIT KROMĚ SANTORINI I OSTROV MYKONOS, PAROS A NAXOS. BUDETE UNEŠENI JEJICH ROZDÍLNOU ATMOSFÉROU. KOSMOPOLITNÍ MYKONOS KROMĚ ZÁBAVY NABÍZÍ I BAREVNÉ TAVERNY, KTERÉ JSOU PO LÉTA OMÝVANÉ MOŘSKÝMI VLNAMI, VĚTREM POHÁNĚNÉ MLÝNY A KOUZELNÉ PŘÍSTAVY PLNÉ LODÍ. NAXOS JE NEJZELENĚJŠÍM OSTROVEM KYKLAD A STÁLE SI ZACHOVÁVÁ SVOJI PŘIROZENOU KRÁSU. A PAROS JE TAK TROCHU ZTRACENOU PERLOU EGEJSKÉHO MOŘE. MÁ NEUVĚŘITELNĚ PŘÁTELSKOU ATMOSFÉRU MÍSTNÍCH STAROUSEDLÍKů, KTEŘÍ SE VĚNUJÍ HLAVNĚ PĚSTOVÁNÍ VINNÉ RÉVY A RYBOLOVU.

DSCN1073.JPG
sardines-1489626_960_720.jpg

Překvapeni rozhodně budete z jedinečné chutě santorinských rajčátek. Jejich lahodná chuť a tmavě červená barva uspokojí nejednoho labužníka. Pověstný je i sardinský rajčatový protlak.

POVĚSTNÁ ŘECKÁ KUCHYNĚ

Snad každý se mnou bude souhlasit, že řecká kuchyně je prostě neodolatelná. Kombinace ryb vytažených přímo z moře, lahodného grilovaného masa, čerstvé zeleniny, domácích sýrů a řeckého jogurtu se snad nikdy nepřejí. Santorini doslova kraluje řecké gastronimii a nemusíte zrovna navštěvovat ty nejvybranější restaurace. Pokud se vám naskytne příležitost ochutnat typickou santorinskou kuchyni v domácím prostředí, určitě neváhejte.

Oblíbeným předkrmem jsou TZATZIKY, řecký krémový jogurt se solí, kousky okurek, koprem a česnekem. DOLMADES, vinné listy plněné rýží a bylinkami, CALAMARES, kroužky chobotniček smažené v křupavém těstíčku a pokapané citronem. TARAMOSALATA, pasta z jiker, česneku, citronu a olivového oleje nebo oblíbený salát CHORIATIKI, z pověstných sardinských rajčátek, čerstvé zeleniny, oliv a domácího sýru feta. K hlavnímu jídlu si můžete objednat čerstvé ryby, mořské plody nebo mušle. Vyhlášené jsou řecké SOUVLAKI, rožněné kousky jehněčího, telecího nebo kuřecího masa s česnekem, bylinkami a rajčátky. Oblíbené je i grilované nebo pečené jehněčí a skopové maso. Výborné je s vinnou omáčkou. A snad nejznámnějším pokrmem je MOUSAKA, zapečené brambory s lilkem, mletým masem a sýrem.

Jednomu jídlu na Santorini nikdy neodolám. Je jím grilovaná nebo pečená chobotnice. Často mě chobotnice zklame i v těch nejlepších restauracích a občas je přímo nepoživatelná. Na Santorini je dlouho před finálním zpracováním naložena do červeného oleje a rozpadá se na jazyce.

ŘECKÝ KEFTÉS S RAJČÁTKY

Keftés je typicky řecké jídlo, které má původ právě na Sardinii. Lehké jídlo plné řeckých vůní a chutí je lahůdkou, kterou oceníte hlavně v horkých dnech se sklenkou vína na některé z teras místních taveren.

Zralá soudková rajčátka (asi 400g), oloupejte, zbavte jadérek a dužinu nakrájejte na malé kostičky. V misce promíchejte s jemně nasekanou čerstvou mátou, lžičkou soli, špetkou sušeného oregána a 80ml vody. Prosijte 90g hladké mouky, přidejte kypřící prášek a promíchejte společně s rajčátky v hustější těstíčko.

Na pánvi rozehřejte olivový olej a pomalu smažte asi 3cm vysoké placičky z obou stran do zlatova. Podávejte s osoleným řeckým jogurtem pokapaným extrapanenským olivovým olejem a olivami. 

Keftés Vám určitě navodí tu správnou letní atmosféru i u nás doma. Nikde však nechutná tak dobře jako právě na Santorini.

SVATÉ VÍNO

Pěstování vína na Santorini má více jak 3 000 let starou tradici.  Kdo by však čekal zelené kopce plné vinic bude zklamaný. Díky velkému nedostatku vody a silným poryvům větru vinná réva prakticky nevyroste. Nenápadné šedivé keříky, často přikryté proutěnými košíky přesto plodí skutečný zázrak. Díky vulkanickému podloží s vysokým obsahem minerálních látek a oslnivému slunci se rodí hrozny s vyjímečnou a nenapodobitelnou chutí. A Santorini je vinicemi doslova pokryté.

Největšího vinařského rozkvětu se ostrov těšil při příchodu Benátčanů. Takzvaná mešní vína se v Itálii pěstovala již od středověku a Benátčané dobře odhadli kvalitu zdejší půdy. Mešní vína ze Santorini svoji kvalitou vysoce převyšovala vína v celé Itálii. Stovky beden tohoto drahocenného moku tak postaletí putovaly benátskými loděmi až na stůl papežů do Vatikánu.

VISANTO, jak se zdejšímu svatému víno říká se od roku 2002 smí pěstovat pouze na vinicích ostrova Santorini. Přezrálé hrozny se suší 14 dní na slunci a zrají v dubových sudech. Z 10 kilogramů sušených hroznů se vyrobí necelý jeden litr vína. Silná chuť, temně jantarová barva a aroma hrozinek to je nezaměnitelný podpis tohoto vyjímečného vína.

Jedním z míst, kde srdce vinaře skutečně zaplesá je malé městečko MEGALOCHORI, ukryté mezi vinicemi. Místo, které stále ještě není zasažené turisty ukrývá skutečný vinařský poklad. GAVALAS.  Snad nejlepší vino santo na ostrově najdete ve vinařství GAVALAS WINERY. S ochutnávkou rozhodně nespěchejte. Prohlédněte si vinařství, degustujte a hlavně ! Poslechněte si o jeho historii. 

Další vinařské poklady můžete najít třeba na vinicích VENETSANTOS WINERY, kam se dostanete nezvykle klikatou silničkou, která nabízí úžasné pohledy do zátoky. Vinařství nabízí velký výběr vín a dokonalou kuchyni. Dech se Vám zatají při pohledu na kalderu a odlehlé vulkanické ostrovy na místní terase.

Úsměvné fotografie staré vinařské historie můžete obdivovat u sklenky vynikajícího vína i ve vinařství CANAVA ROUSSOS. Atrium s kamennou podlahou, bílými zdmi, vinnou révou a starými olivovníky Vám poskyte stín před sluncem. Nebudete chtít odejít.

DSCN1076.JPG

Na své si přijdou i milovníci bílého vína. Vyhlášená řecká odrůda ASSYRTIKO má původ právě na Santorini. Staletá vinná réva dává vínu nezaměnitelný charakter a je skutečným velikánem.

DSCN1053.JPG
DSCN1013.JPG
DSCN1060.JPG
DSCN1037.JPG

SANTORIŇANÉ

"NIC NEMÁM. NIČEHO SE NEBOJÍM. JSEM SVOBODNÝ." staré řecké přísloví.

Jak lépe by se dala vyjádřit pověstná řecká láska k životu.  O obyvatelech Santorini to platí dvojnásob. Národ po staletí sužovaný nehostinnými přírodními podmínkami a opakujícími se katastrofami nikdy neztratil svoji pověstnou chuť k životu. Vysoké skály, silný vítr od moře, spalující slunce a vulkány. Na první pohled romantický obrázek, ve skutečnosti tvrdý život a každodenní boj s přírodou. A možná právě proto, jako by se zdálo, že santoriňané mají jednoduchý recept na šťastný život. Slunce, víno, zpěv a svobodu.

Hrdí, temperamentní, bezprostřední, pohostinní s ošlehanými tvářemi, takoví jsou obyvatelé ostrova. Svůj život milují a svůj domov by nevyměnili za žádné jiné místo na světě.

Santoriňané se nepovažují za Řeky! Původní obyvatelé byli namíchání ze starých řeckých kmenů a dávných předřeckých civilizací. A tak se ostrov stal doslova Babylonem jazyků a národností. To však platí jen pro dávnou minulost. Kyklaďané prý na Kyklady nepřicházejí, ale rodí se na nich. A údajně právě proto 10 000 let vypadají stejně.

Pyšní na svůj původ a historii často odolávají nevyzpytatelným přírodním podmínkám s vírou, že na ty nejlepší věci se vyplatí počkat. Aby taky ne. Vždyť přece žijí na ostrově Bohů.

santorini-4044956_960_720.jpg
bottom of page