top of page
skot.jpg
LOGO.jpg
istockphoto-500029790-170667a.jpg

KAMENNÉ DĚDICTVÍ KELTů A VIKINGů,

             VELKÁ  CESTA SKOTSKEM

                              18.-25.7.2024


TAJEMÉ

ČESKY HOVOŘÍCÍ PRůVODCE PO CELOU DOBU ZÁJEZDU

 EDINBURGH  DEAN VILLAGE  EDINBURGH CASTLE   JOHNNIE WALKER PRINCESbSTREET   ROYAL MILE   GREYFRIAS   JOHN KNOX HOUSE   CALTON HILL   THE DORIC BAR   DUNNOTTAR CASTLE   THE GLENDROACH DISTILLERY   ORKNEY   KIRKWALL   ST.MAGNUS CATEDRAL   STONES OF STENNES CIRCLE A HENGRE   RING OF BRODGAR   YESNABY  SKARA BRAE   INVERNESS SKYE   INVERMORISTON FALLS   EILEEN DONAN   PORTREE HARBOUR   THE OLD MAN OF STORP  KILT ROCK   KYLE OF LOCHALS VIEWPOINT   FORT WILLIAM   JACOBITE STEAM TRAIN   BEN NEVIS   LOCH MORAR   LOCH NEVIS   GLENFINNAN   ROYAL YACHT BRITANNIA

CENA ZÁJEZDU : 48.950,-Kč
Cena zájezdu zahrnuje:
 • Zpáteční letenku Praha - Edinburgh -Praha včetně všech tax, dle aktuálního letového řádu
 • Vnitrostátní letenku Aberdeen -Kirkwall
 • Vnitrostátní letenku Kirkwall- Inverness
 • Letištní transfery
 • Přejezd luxusní autobusovou linkou z Fort Williams do Edinburghu
 • Ostatní dopravu dle itineráře
 • Ubytování se snídanív 3-4* hotelích na velmi atraktivních místech
 • Trek s průvodcem v Yesaby
 • Vstupné John Knox House, Dunnottar Castle, Ring of Brodgar, Scara Brae
 • Celodenní výlet na ikonický hrad Eileen Donan a magický ostrov Skye
 • Prohlídku a degustaci v palírně The Glendroach Distillery
 • Zážitkovou cestu výletním expressem Jacobite Steam Train
 • Zkušeného česky hovořícího průvodce po celou dobu výpravy s výkladem
 
Cena nezahrnuje:
 • Pojištění léčebných výloh
 • Nápoje a stravu mimo program zájezdu
 • Ostatní neuvedené aktivity dle vlastního výběru
 • Fakultativní výlet The Royal Yacht Brittania
 
 
PROGRAM I LETOVÝ ŘÁD SE MůŽE MĚNIT DLE AKTUÁLNÍ SITUACE
 
bagpipes-3029347_1920.jpg

                              „Vaše nohy Vás vezmou tam, kde je Vaše srdce.“ staré keltské přísloví.

Jak jinak představit zemi, která se svoji mystikou, legendami a nezkrotnou krajinou i divokou povahou nevyrovná žádné jiné na Světě? Vydejte se s námi na vyjímečnou výpravu po Skotsku. Otevřete svoje srdce i mysl fascinující zemi na konci světa. Nechte se unášet magií ostrovů Orkney, legendami ostrova Skye, objevte drsnou i laskavou tvář skotské vysočiny i prapůvod lidského bytí. PROSTĚ POJEĎTE !!!

PODROBNÝ  PROGRAM:

1.DEN TO NEJLEPŠÍ Z EDINBURGHU, LEGENDÁRNÍ VÝHLEDY Z CALTON HILL A NEJSTARŠÍ HOSTINEC VE MĚSTĚ

Odlet ráno z Prahy do Edinburghu. Přejezd do centra města. Dopoledne se vydáme procházkou do nedaleké DEAN VILLAGE. Unikátní zástavba původních kamenných domků a mlýnů ze 17.stol. s malým mostem přes řeku má jedinečné kouzlo. Takzvaná Děkanská vesnice byla založena ve 12.stol. kanovníky z Holyroodského opatství a prosperovala právě díky mlýnům více jak 800 let. Poté se vydáme přes vyhlášenou JOHNNIE WALKER PRINCES STREET přímo k majestátnímu EDINGHBURSKÉMU HRADU. Projdeme do uliček čtvrti plné obchůdků a muzeí ROYAL MILE.   Odpoledne se vydáme procházkou na jižní okraj Starého města ke kostelu GREYFRIARS. Kostel s nejstarším hřbitovem je místem odpočinku řady slavných Skotů a přenese na nás skutečně působivou atmosféru. Místo se pojí snad s nejznámějším jménem skye theriéra Bobbyho Greyfriase, který věrně následoval rakev svého zesnulého pána na hřbitov a až do své smrti o 14 let později odmítal odejít. Po té prohlídka JOHN KNOX HOUSE, dům z roku 1470 patřil protestanskému reformátorovi a je skutečnou lahůdkou a kulturním dědictvím Skotska. Volný čas, možnost pozdního oběda. Před západem slunce se vydáme na kopec CALTON HILL, kde se pokocháme legendárním výhledem na celé město. Na úpatí kopce stojí Královská střední škola z 13.stol., kde kdysi byl žákem slavný skotský básník Walter Scott. Večerní posezení v THE DORIC BAR (není v ceně). Typický pub ze 17.století je považován za nejstarší hostinec v Edinburghu.
 

2. DEN NEDOBYTNÁ PEVNOST DUNNOTTAR CASTLE. THE GLENDROACH DISTILLERY, PALÍRNA STARÁ 200 LET. MAGICKÉ OSTROVY ORKNEY

Po snídani přejezd panoramatickou krajinou do DUNNOTTAR CASTLE. Právě toto místo s majestátním hradem miluje královská rodina více jak 150 let. Tento dramatický hrad byl vystavěn na vrcholku útesů 160 stop vysoké skály již v 7.století a byl nedobytnou pevností hrabat Marischal, kdysi jedné z nejmocnějších rodin ve Skotsku. Po té přejezd do THE GLENDROACH DISTILLERY, jedné z nejstarších fungujících palíren ve Skotsku, která vyrábí whisky více jak 200 let. Komentovaná prohlídka místní palírny spojená s výjimečnou ochutnávkou whisky a sherry spárovanou s čokoládovými lanýži. Poté přejezd na letiště v Aberdeen. Večerní přelet na ostrovy ORKNEY do města KIRKWALL. Ubytování Kirkwall.
 

3. DEN VIKINGSKÁ KATEDRÁLA ST.MAGNUS.  ZPÁTKY V ČASE, STONES OF STENNES. MAGICKÝ RING OF BRODGAR. PREHISTORICKÁ SKARA BRAE.

Po snídani začneme objevovat toto magické místo. Díky často turisticky opomíjeným ostrovům ORKNEY pronikneme do dávné minulosti této divoké země. Prohlídka katedrály ST.MAGUS. Nejsevernější britská katedrála byla založena v roce 1137 vikingem Rognvaldem. Po té přejezd na legendami opředené místo STONES OF STENNES CIRCLE A HENGE. Právě tady se vrátíme v čase o více jak 5000 let. Navštívíme staré obřadní místo, které má fascinující atmosféru a RING OF BRODGAR, mohutný kamenný kruh pocházející z 3.tisíciletí př.n.l.  Přejezd do farnosti West Mailand a prohlídka neolitické vesnice SKARA BRAE, která je považována za jednu z nejpozoruhodnějších prehistorických památek v Evropě.  Místa patří do světového dědictví UNESCO a pocit, který si odsud odnesete Vám navždy zůstane v mysli. Návrat do Kirkwall a ubytování.

4.  DEN NESPOUTANÁ KRAJINA KOLEM ÚTESů YESNABY. ŘEMESLNÉ LAHůDKÁŘSTVÍ V KIRKWALL. PŘELET DO INVERNESS

Po snídani se vydáme na nenáročný trek podél majestátních útesů YESNABY. Ostrovy Orkney nejsou jen o starověkých památkách. Uvidíme drsnou tvář tohoto místa, která nám lépe pomůže pochopit, jaké je žít právě tady.  Cesta podél pobřeží v nedávné minulosti sloužila jako protiletadlová stanice 2.světové války. Dnes je toto místo fascinující převážně svými geologickými poklady a množstvím ptactva, které na tomto opuštěném místě našlo svůj domov. Devonské pískovce jsou staré více jak 300 milionů let. Majestátní vřesoviště a traviny pak dotvářejí pohádkovou scenérii. Legenda praví, že místní útesy nesou své jméno podle opěvované léčitelky Yesnaby, která dokázala zastavit krvácení z jakékoli rány u lidí i zvířat, a to i na dálku. Kolem oběda návrat do Kirkwall návštěva KIRKNESS AND GORIE, lahůdkářství z roku 1859 v centru města nabízí typické orkneyské speciality, sýry, řemeslné giny, ovesné koláčky, máslové sušenky a spousty dalších specialit. Odpoledne přejezd na letiště. Ve večerních hodinách přelet do Inverness. Ubytování Inverness.

5.DEN POHÁDKOVÝ HRAD EILEEN DONAN. TAJUPLNÝ OSTROV SKYE. BAREVNÝ PŘÍSTAV PORTREE HARBOUR A SKOTSKÉ KILTY.

Po snídani se vydáme objevit tajemný ostrov . Místo bylo vždy považováno za magické, opředené mýty a legendami. Po cestě navštívíme a ikonický hrad . Hrad ze 13.století je považován za nejkrásnější hrad Skotska. Poté přejedeme na ostrov Skye do městečka . Přístavní městečko v zátoce se svými barevnými domky má osobitý charakter. Panoramatickou cestou podél pobřeží navštívíme ikonický čedičový monument , monumentální útesy , které jsou dominantou celého ostrova. Užijeme si dechberoucí výhledy a nakonec navštívíme , zříceninu hradu ze 14.století. Zcela Vás pohltí divoká a nespoutaná atmosféra těchto míst. Budete si připadat, jak na konci světa. Pozdě odpoledne návrat do INVERNESS. Možnost navštívit THE SCOTTISH KILTMARKER VISITOR CENTER, kde se seznámíme s kultem a tradicemi nošení kiltu od jeho počátků až do součastnosti. Ubytování Inverness.

6. DEN POHÁDKOVÁ CESTA BRADAVICKÝM EXPRESSEM JACOITE STEAM TRAIN

Po snídani přejezd na stanici, kde nasedneme na výletní express . Naše pohádková cesta začne poblíž nejvyšší hory Británie, . Projedeme podél nejhlubšího sladkovodního jezera a jezera s mořskou vodou . Cestou vlak projíždí malebné vesničky a přírodní scenérie . Trať však proslavil především film o Harry Potterovi, neboť vlak do kouzelnických Bradavic přejížděl po impozantním viaduktu s 21 oblouky. Vlak zastaví ve stanici Glenfinnan, kde se můžete projít nebo navštívit West Highland Railway-muzeum, které se nalézá v nádražní budově. Ubytování Fort Williams.

7.DEN MAJESTÁTNÍ KRÁLOVSKÁ JACHTA THE ROYAL YACHT BRITTANIA. POSLEDNÍ VEČER VE SKOTSKÉM PUBU WHITE HART IN

Po snídani přejezd luxusní autobusovou linkou zpět do EDINBURGHU. Fakultativně možnost prohlídky THE ROYAL YACHT BRITTANIA, královské jachty. 40 let na této palubě královna vítala hlavy států a slavné osobnosti z celého světa. Prozkoumáme palubu, ložnice a čajovnu, kde se zastavíme na čaj a koláče. Poslední večeři si můžeme dát v WHITE HART INN. Přátelská atmosféra s typickou skotskou kuchyní, řadou pivních speciálů a folklórními večery bude tím nejlepším zakončením naší cesty. Ubytování Edinburgh.

8.DEN V brzkých ranních hodinách přejezd na letiště a odlet do Prahy.

bottom of page